Valitud peatükke elektrokeemiast
Lisamise aeg:
2015-05-19 17:43:54Vaatamiste arv:
22335Tagasiside:
3 0Kordamisküsimused
1. Laetud piirpindade üldised omadused
Adsorptsioon faasidevahelisel piirpinnal
Üheks kõige iseloomulikumaks protsessiks, mis on seotud uue faasidevahelise pinna moodustumisega, on adsorptsiooniprotsess. Tingitud on see sellest, et lähtuvalt osakeste erinevast energeetilisest seisundist lahuse sisemuses ning piirpinnal tekib kontsentratsioonigradient. Olgu aine i kontsentratsioon faasi sisemuses ci 0 ja piirpinnal ci.
Molekulid faasi sees mõjuvad teistele osakestele igas suunas võrdselt (kuna on faasi sees). Pindkihi molekulid - energeetiliselt kauslikuma oleku saavutamise soov > võimalikult väike pindala. Adsorbent, adsorbaat. Adsorptsiooniline side: 1) vdw side - madal sidemeenergia, u 5-10 kJ/mol e füüsikaline adosrptsioon (vesinikside pigem siin all); pöörduv, toimib kiirelt ka madalatel T-del; näide: metaani/vesiniku salvestamine metallihüdriididesse/süsinikmaterjali; 2) tugev keemiline side (nt iooniline, kovalentne, koordinatiivne) e kemosorptsioon; toimub kõrgematel T'del, sõltub adsorbendi keem loomusest, pöördumatu.
Positiivne adsorptsioon tähendab, et antud osakestel on kasulik olla faasidevahelisel piirpinnal (näiteks hüdrofoobsed orgaanilised ühendid, see on süsivesinikradikaal tõrjutakse lahusest välja faasidevahelisele piirpinnale, polaarsed rühmad jäävad aga lahuse sisemusse).
Negatiivne adsorptsioon tähendab seda, et osaksete pindkontsentratsioon on väiksem kui faasi sisemuses, kuid tuleb rõhutada, et osakese pindkontsentratsioon on alati positiivne suurus. Negatiivne adsorptsioon esineb väga tugevasti hüdratiseeritud ioonide korral (Li+, ClO4-).
Adsorptsiooniprotsess faasidevahelisele piirpinnale on kirjeldatav Gibbsi adsorptsiooni võrrandiga:
võrdeline komponentide mooliarvuga nii faasi sisemuses kui pindkihis (väljendatuna ühe pindalaühiku kohta)
σ - uue pinna moodustumise pöörduv töö (s.t. töö, mida tehakse 1 m2 uue pinna moodustamiseks tasakaalulistes tingimustes (J/m2; N/m). Tahke pind (tahke elektrood) - uue pinna moodustumise pöörduv töö; pind vedel (nt Hg) – pindpinevus. Γi – Gibbsi adsorptsioon (pindliig) (mooli/m2) μi – i-nda komponendi keemiline potentsiaal
Kui on tegemist kahe vedela faasi või vedela ning gaasifaasi kontaktiga, siis σ langeb kokku pindpinevusega. Kui aga üheks faasiks on tahke keha, siis pindpinevust ja uue pinna moodustumise pöörduvat tööd ei tohi samastada, kuna uue pinna moodustumise töö sõltub koordinaadist, suunast, millises toimub faasidevahelise piirpinna laienemine.
Seega kasutatakse vedelate elektroodide korral (Hg, Ga, Ga-sulamid) terminit pindpinevus, tahkete elektroodide korral aga tuleb eristada uue pinna moodustumise pöörduvat tööd σ ja pindpinevust γ.
Kui meil on tegemist kahekomponentse süsteemiga, millest kummalgi ei ole vaba elektrilist laengut (näiteks mingi orgaanilise ühendi vesilahus), siis on Gibbsi võrrand järgmise kujuga:
Kuna dμ1 ja dμ2 on täisdiferentsiaalid, siis
Nendest võrranditest tuleneb, et Γ1 ja Γ2 eksperimentaalselt mõõta ei saa, kuna μ1 muutus kutsub esile μ2 muutuse. Seega praktiliselt saab määrata σ muutust μ1 muutumisel, kui samaaegselt muutub ka μ2 . See on ekvivalentne täisdiferentsiaali dσ/dμ1 määramisega. Keemilised pot-id: u (neid eksperimentaalselt mõõta ei saa)
Vastavalt kahekomponentse süsteemi võrrandile:
Saame
suhteline pindliig teise komponendi suhtes
kus Γ1 (2) on aine 1 suhteline pindliig aine 2 suhtes.
Arvestades Gibbs-Duhemi võrrandit, mis annab sõltuvuse keemiliste potentsiaalide ja lahuse koostise vahel:
i-nda komponendi moolide arv ja selle komponendi keem pot-i korrutis
võime eelmisel lehel toodud viimase valemi ümber kirjutada kuju
aine 1 suhteline pindliig aine 2 suhtes
seob suhtelise pindliia tõeliste pindliigadega (eksp-lt mõõta ikka ei saa)
Saadud võrrand seob eksperimentaalselt määratava suhtelise pindliia tõeliste pindliigadega, kuid ei võimalda viimaseid määrata, kuna sisaldab kahte muutujat (ühe ja sama Γ1 (2) väärtuse võib saada erinevate Γ1 ja Γ2 väärtustega).
Milline võiks siis olla Γ1 (2) ja Γ1 füüsikaline tagapõhi?
Oletame, et silindri abil, mis toetub oma põhjaga faasidevahelisele piirpinnale, on eraldatud mingi lahuse ruumala, kus esineb üleminekuala ühelt faasilt teisele.
Joonisel 1 on kujutatud komponentide jaotus vastavalt kaugusele x faasidevahelisest piirpinnast reaalse süsteemi korral. Seda reaalset süsteemi kõrvutatakse ideaalse süsteemiga (b) mille korral komponentide jaotus ei sõltu kaugusest x. Selline juhus realiseerub juhul, kui kaks vedelikku lahustuvad teineteises piiratult, näiteks vasakpoolne osa kujutab endast vee lahust eetris ja parempoolne osa eetri lahust vees.
Olgu meil n1 esimese komponendi kaaluline osa reaalses lahuses, n1 0 sama komponendi osa ideaalses lahuses. Kui silindri põhja pindala on S, siis vastavalt Gibbsi võrrandile on esimese komponendi pindliig avaldatav kujul
Tuleb rõhutada, et Γ1 ei ole üheselt määratav, kuna tasapind on vabalt valitav. Kui muutub faasidevahelise piirpinna asukoht (näiteks tasandilt AB tasandile A’B’), siis muutub ka n1 ning samuti Γ1. Seetõttu tegi Gibbs ettepaneku fikseerida faasidevaheline piirpind kohal, kus ühe komponendi (näiteks komponendi 2) hulk reaalses süsteemis vastab selle komponendi hulgale ideaalses süsteemis, st n2 0 = n2 . Sel juhul
Sageli on praktilistest kaalutlustest lähtudes mõislik kasutada teistsugust Γ1(2) määratlust. Oletame, et faasidevaheline piirpind suurenes tasakaalulistes tingimustes 1cm2 võrra. Seejuures läheb faasi sisemusest piirpinnale (või negatiivse adsorptsiooni korral lahkub sealt) Γ1-ga võrdne kogus esimest ainet. Seega võib adsorptsiooni määratleda kui aine kogust, mida tuleb viia süsteemi juurde (või sealt ära võtta), et faasi koostis ei muutuks (μ1 = const; μ2 = const). Ka selliselt määratud Γ1 ei ole üheselt määratav, kuna μ1 ja μ2 võivad jääda muutumatuks ka juhul, kui viia juurde ka teist ainet. Seega aine 1 pindliig saadakse sel juhul, kui süsteemis muudetakse esimese aine hulka, teise aine hulk jääb aga samaks.
Näib, et metall–elektrolüüdilahus piirpinna jaoks võib Γi üheselt määratleda, kui samastada tinglik faasidevaheline piirpind elektroodi pinnaga. Tegelikkuses ei ole see lihtne, kuna seda piirpinda pole molekulaarses maastaabis võimalik vaadelda matemaatilise tasandina. Seetõttu on otstarbekas kasutada faasidevahelise piirpinna elektroodi pinnaga samastamise ligikaudset meetodit. Olgu kahekomponendiline süsteem (eetri lahus vees) kontaktis tahke elektroodiga ja kehtigu tingimus
kus v1 ja v2 on 1. j 2. komponendi partsiaalsed moolruumalad.
Sel juhul fikseerivad võrrandid
komponentide pindliiad Γ1(v) ja Γ2(v) vastavalt võrrandile
Kui nüüd eeldada, et lahuse ruumala adsorptsiooni tulemusena ei muutu, siis Γ1 (v)-le vastab viirutatud ala pindala jooniselt 1.Viimasest vrrandist tuleneb, et aine 1 väikeste kontsentratsioonide korral ν1 N1 /ν2 N2 <<1,⇒Γ1 (2)≈Γ1 (v) ning Γ1 (2)-le vastab samuti viirutatud ala pindala jooniselt 1, st et Gibbsi adsorptsiooni tasand, mille korral Γ2 = 0, langeb ≈kokku elektroodi pinnaga.
Kui tegemist on kontsentreeritumate lahustega, siis ν1 N1 /ν2 N2 <<1 ei realiseeru ning suhtelise adsorptsiooni mõiste muutub keerulisemaks. Sel juhul tuleb valida Gibbsi adsorptsiooni tasandi asukohaks kaugus x’, kus s1 = s2 ja seega Γ2 = 0. Sel juhul x’ ei lange enam kokku elektroodi pinna asukohaga. Positiivse adsorptsiooni korral asub x’ lahuse sisemuses, negatiivse adsorptsiooni korral aga peab x’ asuma metalli sisemuses!
Vastavalt viimasele võrrandile on Γi (2) absoluutväärtuselt alati väiksem kui Γi (v). Seega ei lange pindliia või adsorptsiooni mõiste kokku pindkontsentratsiooni mõistega. Pindkontsentratsioon on alati positiivne suurus. Ta võib küll olla väiksem kui kontsentratsioon faasi sisemuses. Gibbsi adsorptsioon ehk pindliig aga võib olla ka negatiivne suurus. Üldiselt pakuvad elektrokeemia seisukohalthuvi süsteemid, mille korral pindliig lokaliseerub õhukese nn pindkihi piires ja kus realiseerub tingimus ν1 N1 /ν2 N2 <<1. Selliste süsteemide korral Γi (2)≈Γi (v), see on pindliig langeb kokku pindkontsentratsiooniga. Selline juhtrealiseerub enamiku orgaaniliste ainete elektroodidel adsorptsiooni korral. Kuid üldjuhul on pindliia sidumiseks pindkontsentratsiooniga vaja sisse tuua mudelkujutlused adsorptsioonikihtide ehitusest.
2. Potentsiaalihüpped faasidevahelisel piirpinnal
1. Lihtsuse mõttes vaatleme esmalt piirpinda LAHUS–ÕHK
Kuna jõud, mis toimivad piirpinnale, see on pindmisele lahuse kihile õhufaasi ja lahusefaasi poolt, on tunduvalt erinevad, siis seetõttu erineb lahusti molekulide jaotus ja orientatsioon lahuse piirpinnal oluliselt lahusti molekulide kaootilisest jaotusest lahuse sisemuses. Selle tulemusena kujuneb lahuse pinnal välja molekulide eelistatud orientatsioon. Kui need molekulid on polaarsed, s.t. omavad dipoolmomenti, elektrilist laengujaotust, siis võib eelistatud orientatsiooni tekkimine viia ruumilise laengujaotuse väljakujunemisele piirpinnal.
2. Lahuses esinevad katioonid ja anioonid võivad olla erineva pindaktiivsusega ja selle tulemusena asuvad erineval kaugusel faasidevahelisest piirpinnast.
Tähistame potentsiaalide erinevuse piirpinnal lahus–õhk, mis on tingitud nii lahusti molekulide eelistatud orientatsioonist kui ka ioonide erinevast paiknemisest faasidevahelises piirkihis, suurusega χL. χL – lahuse pindpotentsiaal; on arvuliselt võrdne tööga, mis on vajalik ühikulise positiivse proovilaengu toomisel õhufaasist lahusefaasi sisemusse. Pindpotentsiaal, see on potentsiaalide erinevus, tekib samuti ka metall–lahus piirpinnal.
Metalli vabadel elektronidel on märgatav kineetiline energia, mille arvel väljub osa elektrone (s.o. elektrongaas) metalli ioonse skeleti, s.o. metalli ioonvõre raamidest. Kujuneb välja laengujaotus metalli üldjuhul positiivselt laetud ioonse skeleti ja sellest väljunud elektrongaasi vahel, mis tingibki potentsiaalihüppe χM piirpinnal metall|vaakum. Kokkuleppeliselt loetakse χM tinglikult suuremaks nullist.
Vaatleme alljärgnevalt uuritava faasi (metalli või lahuse) elektrilise potentsiaali seda osa, mis on tingitud antud faasi vabadest elektrilistest laengutest. Elektrostaatika alusel teame, et ühikulise proovilaengu viimiseks lõpmatusest ühtlaselt laetud metallist kera (raadiusega R ja laenguga q) lähedusse on vaja teha tööd
Selle töö suuruse määrab ära nn. metallifaasi välispotentsiaali suurus, mida tähistatakse ψM. Kuna ka lahuse pinnal võib olla teatud hulk vabu elektrilisi laenguid, siis ka ühikulise proovilaengu toomiseks lõpmatusest lahuse pinna lähedusse on vaja teha tööd, mille suurus on määratud lahuse välispotentsiaaliga ψL. Üldjuhul ψL 0.
Kerkib küsimus, millisel kaugusel metalli või lahuse pinnast on otstarbekas valida antud punkt. Metallist kera korral on potentsiaal kaugusel x määratud valemiga
Seega punkt, mille kohal vaadeldakse ψM ja ψL, on vaja valida sellisele kaugusele, kus potentsiaal oluliselt ei erineks potentsiaalist faasi pinnal, s.o. kera korral
s.t., et kaugus x oleks palju väiksem kui kera raadius R, ehk teisti lähedal kera pinnale.
Teisalt on teada, et see suurus x peab olema küllalt suur, et täiendavalt ei peaks arvestama indutseeritud elektrostaatilisi lisajõude, mis võivad esineda laetud kera ja tema pinna läheduses asuva ühikulise proovilaengu vahel. Kõige kaugemale ulatuvateks nendest täiendavatest jõududest on nn. peegeldusjõud, mis on tingitud ühikulise proovilaengu ja tema poolt kera pinnal indutseeritud vastaslaengu vahelisest toimest. Seepärast valitakse punkt sellisele kaugusele x, et peegeldusjõud proovilaengu e0 jaoks e0/16πε0x oleks väga väike võrreldes suurusega q/4πε0R.
Metalli pindpotentsiaali ja välispotentsiaali summa on võrdne nn. metalli sisepotentsiaaliga:
Need võrrandid kujutavad endast sisepotentsiaali – tööd, mida tuleb teha, et tuua ühikuline proovilaeng lõpmatusest (vaakumis) ühtlaselt laetud kera sisemusse, st. üldjuhul oleks potentsiaali erinevus kahe punkti vahel määratud tööga, mis on vajalik, et viia ühikuline elementaarlaeng ühest punktist teise. Kui mõlemad punktid asuvad samas faasis, siis on töö elektriline ning potentsiaalide vahe on vahetult mõõdetav või arvutatav. Kui need punktid aga ei asu samas faasis, siis töö ei ole ainult elektriline, sest nendes punktides ei tarvitse laetud osakeste keemilised potentsiaalid olla võrdsed.
Laetud osakese energeetilise seisundi väljendamiseks mingis faasi punktis on võetud kasutusele elektrokeemilise potentsiaali mõiste
kus ϕ on osakese potentsiaal antud faasi punktis D – kaugel vaakumis asuva punkti suhtes. Nagu keemiline potentsiaal, on ka i-nda osakese elektrokeemiline potentsiaal määratud Gibbsi vabaenergia osatuletisega antud komponendi hulga järgi, s.o.
Kus
On hädatarvilik rõhutada, et vaadeldes nähtusi faasidevahelistel piirpindadel, tuleb ära märkida, millise faasi jaoks on meil määratud , ja ϕ. Selleks on võetud kokkuleppeliselt kasutusele ülemised indeksid, näiteks faasi α elektrokeemiline potentsiaal
Joonis: vasakul pool asub vaakum; i-ndas osake asub lõpmata kaugel.
i-nda osakese toomisel ∞ kaugel vaakumis asuvast punktist sellise seest tühja laetud sfääri sisemusse tehakse elektrilist tööd .
Korrutades selle töö Avogadro arvuga saame i-nda osakese elektrokeemilise potentsiaali elektrilise osa, s.o. ziFϕα. Suurust ϕα nimetatakse faasi α sisepotentsiaaliks. Antud ϕα määratlus on õige ainult juhul, kui osake i ei reageeri faasiga α, s.o. vastastikune keemiline toime puudub.
Eksperimentaalselt saame määrata aga ainult reaalse osakese ülekandmiseks tehtavat tööd, s.o. elektrokeemilist potentsiaali või siis elektrokeemiliste potentsiaalide erinevust kahe faasi vahel - . Eksperimentaalselt seda tööd elektrokeemiliseks ja keemiliseks lahutada ei saa. Mudeli abil saab aga situatsiooni analüüsida. Borni mudeli abil saab välja arvutada i-nda osakese keemilise potentsiaali lahuses, s.o. µi on leitav teoreetiliselt.
Kui kontakteeruvad 2 erineva koostisega faasi α ja β, mis võivad olla kaks erinevat metalli või metall ja elektrolüüt, siis punktide vahel, mis asuvad kumbki eri faasis, esineb potentsiaalihüpe, mida tähistatakse ja nimetatakse galvaanipotentsiaaliks. Galvaanipotentsiaal kujutab endast tööd, mida tuleb teha ühikulise proovilaengu viimiseks faasist α faasi β, kusjuures proovilaeng ei tohi reageerida kummagi faasiga.
Voltapotentsiaali , mis iseloomustab potentsiaalierinevust kahe faasi α ja β pindade vahetus läheduses, so punktide C ja D vahel (C ja D asuvad samas faasis, antud juhul vaakumis). Kuna ühikulise laengu üleviimise töö ei sõltu läbitud teest, siis võime kirjutada
Eksperimentaalselt saab määrata ainult faaside α ja β elektrokeemiliste potentsiaalide erinevust.
Siit tuleneb, et on eksperimentaalselt määratav ainult siis, kui = , mida pole võimalik realiseerida. Samuti pole võimalik eksperimentaalselt määrata pindpotentsiaale. Eksperimentaalselt määratav on voltapotentsiaal, kuna punktid C ja D asuvad samas faasis.
Pindpotentsiaali tuleb eristada osakese väljumistööst , s.o. tööst, mida tehakse reaalse osakese i väljaviimisel faasist α punkti, mis asub α pinna lähedal vaakumis.
Väljumistöö erineb pindpotentsiaalist keemilise potentsiaali võrra.
Erinevalt elektrokeemilisest potentsiaalist ja sisepotentsiaalist sõltuvad pindpotentsiaal ? ja osakese väljumistöö ?i faasi kristallograafilisest struktuurist.
Kahe erineva kristallograafilise orientatsiooni vahel esineb märgatav voltapotentsiaali erinevus (~100…500 mV).
Kuigi galvaanipotentsiaal pole eksperimentaalselt määratav, saame teha mõningaid järeldusi, kasutades elektrokeemilise tasakaalu püstitumise tingimusi.
Kui toimub laetud osakeste suunatud ülekanne ühest faasist teise, siis
(Ai on faasi α osakesed, Bi on faasi β osakesed).
Elektrokeemilise tasakaalu korral
Kui faasidel α ja β on ainult üks ühine laetud osake (näiteks kaks erinevat metalli või metall sama iooni sisaldavas lahuses), siis elektrokeemilise tasakaalu korral:
s.t. laetud osakese i liikumine toimub nii kontsentratsioonigradiendi kui ka elektrokeemilise potentsiaali erinevuse tõttu.
Vaatleme nüüd olukorda, kus alguses ei ole tasakaalu metalli ning tema ioone sisaldava lahuse vahel, s.o.
Pärast metalli sukeldamist lahusesse ja mõne aja möödumist . See protsess toimub nii metalliioonide liikumisel läbi metall–lahus piirpinna (M+ kas sadeneb metallile või metall lahustub) kui ka elektriliste laengute (elektronide) suunatud liikumise tulemusena (metall–vaakum piirpinnal toimub elektrongaasi väljumine metallist ja vabade elektrostaatiliste laengute kogunemine pindkihti).
Metall–lahus piirpinnal toimub seega galvaanipotensiaali muutus, mis on seotud nn. ioonse kaksikkihi moodustumisega. Selliselt moodustunud kaksikkihis esineb potentsiaalihüpe, mida tähistatakse Δϕ.
Samuti määravad galvaanipotentsiaali metalli ja lahuse pindpotentsiaalid.
χM(L) ja χL(M) erinevad metalli ja lahuse pindpotentsiaalidest õhu suhtes, kuna metall–lahus kontakti korral ei välju elektrongaas mitte õhku vaid lahusesse, samuti on muutunud lahuse dipoolide orientatsioon metalli pinna läheduses, võrreldes lahus–õhk piirpinnaga.
Metalliioonide läbiminek metall–lahus piirpinnast ning vabade laengute üleminek ühe faasi pinnalt teisele määravad ära tasakaaluoleku ja selle saabumise tingimused, s.o. suurused χM(L)– χM ja χL(M)– χL. Pindpotentsiaalid on väga tundlikud laengute suhtes, samuti ka pindaktiivsete ühendite suhtes.
Iga metalli jaoks on põhimõtteliselt võimalik valida sellise koostisega lahus, kus ei toimu osakeste M+ suunatud liikumist. Selliseid lahuseid nimetatakse null-lahusteks, kus Δϕ= 0 ja galvaanipotentsiaali metall–lahus piirpinnal võib esitada kujul
Vabade laengute puudumine metall–lahus piirpinnal ei tähenda veel, et vabad laengud puuduvad metall–õhk ja lahus–õhk piirpinnal. Seepärast ei saa teha järeldust, et nulllahustes on voltapotentsiaal metall–lahus piirpinnal null.
Kui viia kontakti kaks erinevat metalli ühes ja samas elektrolüüdi lahuses, siis on eksperimentaalselt mõõdetav potentsiaalide erinevus avaldatav järgmiselt:
Kui aga võrdleme null-laengupunktide erinevusi erinevate metallide korral
Et võrrelda metall-lahus-piirpinda metall-vaakum-piirpinnaga, peame teadma nn absoluutset vesinikelektroodi potentsiaali vaakumi suhtes, ehk
On leitud, et Est = 4.31 V. See tähendab, et Pt|Hads|H2O süsteemi potentsiaal vaakumi suhtes on väga suur; see potentsiaalide erinevus on esimeses lähenduses samastatav lahuse tõelise sisepotentsiaaliga vaakumi suhtes.
3. Põhilisi mudelettekujutusi elektrilise kaksikkihi struktuurist - Helmholtzi teooria
Valitakse kaks vasksilindrit, mis on asetatud teineteise sisse. Sellise süsteemi väljatugevus ei sõltu koordinaatidest, kus asub osakene, kui silindrite kumerusraadiused on palju suuremad silindritevahelisest kaugusest. Antud süsteemi jaoks saadakse tasaparalleelse kondensaatori valem
ε0 – vaakumi dielektriline läbitavus
Definitsiooni järgi on vaakumi suhteline dielektriline läbitavus 1. Õhu korral on see 1,00054...1,0006 ja vee korral 34...88 (sõltub vee temperatuurist).
Suhtelise dielektriline läbitavuse kaudu saab leida keskkonna absoluutse murdumisnäitaja.
kus μ on keskkonna magnetiline läbitavus. Et enamiku ainete puhul μ on väga lähedal 1-le.
ε– antud keskkonna dielektriline läbitavus, d – kondensaatori plaatide vaheline kaugus, qM – laengutihedus, Δϕ– potentsiaalide erinevus.
Helmholtzi teooriast järeldub, et potentsiaali jaotus elektrilises kaksikkihis on lineaarne, aga elektrilisest kaksikkihist väljaspool on potentsiaal konstantne.
Potentsiaalijaotus on elektrilises kaksikkihis kujutatav analoogiliselt joonisega ja avaldis laengutiheduse jaoks näeb välja järgmine:
Võrrandist nähtub, et elektrilise kaksikkihi laeng sõltub lineaarselt elektroodi potentsiaalist ϕ0. Üldjuhul esimeses lähenduses see järeldus ühtib eksperimentaalsete andmetega negatiivsete pinnalaengute alas.
Kasutades Lippmanni võrrandit:
ja võrrandit
On võimalik saada seos pindpinevuse või uue pinna moodustumise pöörduva töö ja elektroodipotentsiaali vahel:
kus σ0 on integreerimiskonstant, mis on määratud null-laengupunktis Eq=0, see on σ0 = σ, kui q = 0.
Vastavalt eelnevale võrrandile peab elektrokapillaarkõver omama tagurpidi pööratud parabooli kuju, mis, nagu eelpoolt teada, ühtib eksperimentaalsete tulemustega.
4. Põhilisi mudelettekujutusi elektrilise kaksikkihi struktuurist - Gouy-Chapmani teooria
Gouy teooria vaatleb lahuses esinevaid ioone kui matemaatilisi punkte, mis on pidevas soojusliikumises, osasid nendest tõmmatakse pidevalt elektroodi poole, samas ka tõugatakse eemale. Erandina Helmholtzi teooriast, osalevad ka elektroodi pinna läheduses asetsevad elektrilist kaksikkihti moodustavad ioonid soojusliikumises. Kuid anioonide ja katioonide jaotus elektrilises kaksikkihis ei ole ühtlane ning elektroodi laengu poolt tekitatud elektriväli, sõltuvalt pinnalaengust, soodustab kas anioonide või katioonide eelistatud kogunemist pindkihti, kui |q| ≠0.
Gouy teooria tuletamisel on tehtud kolm lihtsustust (eeldust):
see on difuusse kihi diferentsiaalmahtuvuse sõltuvus elektroodi laengust on paraboolikujuline. Cd on minimaalne kohal Eq=0, sellest punktist kaugenedes Cd kasvab väga kiiresti. Kvalitatiivselt on see kõik kooskõlas eksperimentaalsete tulemustega.
Diferentseerides võrrandi,
saame difuusse kihi diferentsiaal-mahtuvuse jaoks avaldise
Selleks, et tõlgendada Cd sõltuvust lahuse kontsentratsioonist ja pinnalaengu tihedusest qM , on mugav kasutada kondensaatori efektiivset paksust λ.
Kasutades eelnevaid võrrandeid, saame:
Null-laengu lähedases alas, kus
Seega null-laengu lähedases alas võime lõpmatult paksu difusioonikihi asemel vaadelda mingit efektiivse paksusega lõplike mõõtmetega kondensaatorit, mille plaatidevaheline kaugus on võrdne λ.
λ on võimalik määrata, tuginedes graafikule, mis iseloomustab laengujaotuse sõltuvust kaugusest x.
Eelneva võrrandi analüüs näitab, et λ väheneb, kui lahuse kontsentratsioon kasvab. Teiste sõnadega, difuusset kaksikkihti surutakse kokku, kui kontsentratsioon kasvab, see on difuussus väheneb lahuse kontsentratsiooni kasvades. EKK difuussus kasvab lahuse temperatuuri kasvades, s.o. soojusliikumise intensiivistudes, Cd kasvab samuti ka qM kasvades, samuti elektrilise kaksikkihi mahtuvus kasvab ka pinnalaengu kasvades.
Et iseloomustada potentsiaali jaotust difuusses kihis, selleks kasutatakse järgnevat võrrandit. Saadakse, et
millest järeldub, et väikeste ϕ−de korral on potentsiaalilangus elektrilises kaksikkihis eksponentsiaalne.
Gouy teooria võimaldab kvalitatiivselt iseloomustada paljusid eksperimentaalselt leitud efekte ja leida erinevaid parameetreid, kuidei võimalda selgitada ioonide spetsiifilise adsorptsiooni nähtusi. Selle teooria rakendamisel saadud tulemused erinevad eksperimentaalsetest andmetest tunduvalt:
näit.: 0.01 M NaF lahuses, kui ϕ0 =1V (Eq=0 suhtes), siis
eksperimentaalselt on saadud: Cüld =0.2 Fm-2, so 8 suurusjärku erinev tulemus. Arvutuslik λ≈1.24⋅10-8 nm, st 107 korda väiksem kui eksperimentaalne väärtus.
Sellised anomaalsed Cd väärtused on tingitud asjaolust et Gouy teooria vaatleb ioone punktlaengutena, mis võivad ligineda elektroodile kuitahes lähedale, mis tegelikult pole võimalik. Seetõttu annab Helmholtzi teooria oluliselt reaalsemaid C väärtusi, kui Gouy teooria.
Arvestades Helmholtzi teooria ja Gouy teooria positiivseid külgi, tekkis vajadus need ühendada. Seda tegi O. Stern
5. Põhilisi mudelettekujutusi elektrilise kaksikkihi struktuurist - Sterni teooria
Sterni teooria põhiseisukohad:
Elektroneutraalsuse tingimus (peab kehtima):
Stern kasutas difuusse kihi laengu arvutamiseks Gouy teooriat, mille põhjal 1,1–elektrolüüdi jaoks (näiteks NaCl):
q2 - dif kihi laeng, A – konst, c - lahuse konts
ψ1 on potentsiaali langus tihedas kihis (muis asju teame, psiid on ainult vaja).
q1 leidmiseks oletas Stern, et ioonide adsorptsioon allub Langmuiri isotermile ja i-nda osakese toomiseks lahuse sisemusest elektroodi pinna lähedale (kaugusele x = r) tehakse tööd:
(zi iooni laeng)
φi on iooni spetsiifilise adsorptsiooni potentsiaal.
Arvestades, et pinna täitumine ioonidega ei ole suur, võib asemel kasutada Henry isotermi.
Pinnatäitumisaste θ sõltub lineaarselt rõhusr P (Langmuiri isotermi erijuht).
Kui pinna täitumine ioonidega on suur, tuleb kasutada Langmuiri isotermi.
Arvestades Boltzmanni jaotusseadust, saame kaksikkihi tihedas osas olevate ioonide kontsentratsiooni 1,1-elektrolüüdi korral:
tihedas kihis olevate ioonide konts-i arvutamiseks valem
Kui elektroodi pindala on S, siis kaksikkihi ruumala, kus need ioonid paiknevad, on V =2rS ja 1,1-elektrolüüdi jaoks saame laengutiheduse avaldiseks Helmholtzi kihis:
Kasutades Gauss-Ostrogratski teoreemi elektrivälja tugevuse kohta:
elektrivälja tugevus kaugusel x võrdub nulliga e elektroodi pinnal on seotud elektroodi pinna laenguga ja selle süsteemi dieelektrilise läbitavusega; epsilon on elektrolüüdi diel.läbitavus, solvendiks on vesi
ja eeldades, et potentsiaal langeb elektrilise kaksikkihi tihedas osas lineaarselt: (siis on pm võimalikud sellised erijuhud)
Kasutades Gauss-Ostrogratski teoreemi elektrivälja tugevuse kohta:
K1 – elektrilise kaksikkihi integraalmahtuvus, see on elektroodi pinna ja selle vahetus läheduses olevate ioonide poolt moodustatud plaatkondensaatori mahtuvus.
Võrrandite ühendamine annab 1:1-elektrolüüdi jaoks võrrandi:
Sterni teooriat kontrollis Frumkin kaastöötajatega. Uuriti elektrilist kaksikkihti pindinaktiivsete elektrolüütide lahustes, kus φ- = φ+ = 0. Eelnev võrrand saab sel juhul kuju:
Sterni teooria alusel on integraalmahtuvus K1 konstantne suurus. Tegelikult sõltub K1 elektroodi pinnalaengust, sest üleminekulpositiivsetelt pinnalaengutelt negatiivsetele asenduvad anioonid elektrilises kaksikkihis katioonidega ja enamasti on katioonide ning anioonide raadiused erinevad.
Et saada diferentsiaalmahtuvust, eelnev võrrand diferentseeritakse.
siis f(ψ1) konkreetse kuju (graafilise) saab leida pärast osaliikmete ja leidmist. Esimene on leitav, kui me diferentseerime avaldist, teine aga ϕ0 avaldise diferentseerimisel:
saame leida potentsiaalikõvera kuju
Sterni teooria alusel arvutatud C,ϕ0 -kõveraid võrreldi eksperimentaalsete kõveratega. Üldiselt on kvalitatiivne kooskõla olemas
reeglina kõverad omavad miinimumi kohal 0 (sellele vastab null-laengu pot: elektroodi summaarne pinnalaeng on null) null-laengu miinimum võib sõltuda elektrolüüdi kontsentratsioonist - ta pole konstant; nt Bi-elektroodil -0,5
Teooria ja eksperimendi erinevused tulenevad:
6. Põhilisi mudelettekujutusi elektrilise kaksikkihi struktuurist - Grahame teooria
Grahame eeldas, et kui puudub ioonide spetsiifiline adsorptsioon, q1=0 ja q=-q2 (arvestades elektroneutraalsuse printsiipi).
Et seda füüsikaliselt põhjendada, jagas Grahame elektrilise kaksikkihi tiheda osa kaheks (sisemiseks ja välimiseks Helmholzi kihiks).
Spetsiifiliselt adsorbeeruvate ioonide tsentrid asuvad elektroodi pinnast kaugusel x1, ehk nn sisemisel Helmholtzi tasandil, mille potentsiaal lahuse sisemuse suhtes on ψi.
Soojusliikumises osalevad ioonid, mis moodustavad elektrilise kaksikkihi difuusse osa, võivad läheneda elektroodi pinnale kuni kauguseni x2, so välise Helmholtzi tasandini, mille potentsiaal lahuse sisemuse suhtes on ψ0.
Elektrilise kaksikkihi ehitus Grahame'i mudeli järgi: x1 – sisemine Helmholtzi tasand, x2 – väline Helmholtzi tasand, 1 – spets. ads. iooni potentsiaalikõver, 2 - ioonide liikumine difuusses kihis, 3 – potentsiaali muutus kaksikkihis.
Tasandil x1 asuvad ioonid (spetsiifiliselt adsorbeeruvad ioonid) asuvad nn. potentsiaalse energia miinimumis.
Üleminekul lahusesse peavad nad ületama metalli ja ioonide vahelisest spetsiifilisest toimest tingitud jõu.
Ioonide jõudmiseks Helmholtzi sisemisele tasandile tuleb aga energiat kulutada solvaatkihi osaliseks või täielikuks lõhkumiseks.
Ioonide ja metalli vastastikuse toime ning ioonide ja lahusti omavahelise toime jõudude vahekord määrabki ära ioonide spetsiifilise adsorptsiooni võime. Ioonide liikumist elektroodile lähemale kui x1 takistab nende elektronkatte ja metalli vabade elektronide omavaheline tõukumine.
Erinevalt sisemisest Helmholtzi tasandist, ei kujuta väline tasand endast ioonide kihti, vaid on mingi mõtteline piir — kaugus elektroodi pinnast, milleni võivad ligineda soojusliikumisesosalevad ioonid. Tasandi x2 ja lahuse sisemuse vahel pole mingit energeetilist barjääri.
Grahame näitas, et kui puudub osakeste spetsiifiline adsorptsioon, siis on elektriline kaksikkiht ette kujutatav kahe järjestikku lülitatud kondensaatorina.
(nt fluoriidi või sulfaadi lahusega)
fii0 elektroodi potentsiaal; psi0 potentsiaal helmholzi välimisel tasandil
Seega, spetsiifilise adsorptsiooni puudumisel saame:
C1 - tiheda kihi osamahtuvus, C2 - difuusse kihi osamahtuvus
Seega on elektrilise kaksikkihi üldine mahtuvus vaadeldav kahe järjestikku lülitatud kondensaatori mahtuvusena.
Kui aga q1 ≠0, siis q ≠-q2 ja eelnev võrrand ei kehti. spetsiifiliselt adsorbeeruvate ioonide korral on siis nii
Teine Grahame eeldus on, et juhul, kui puudub spetsiifiline adsorptsioon, siis sõltub tiheda kihi mahtuvus ainult laengust, mitte kontsentratsioonist:
See eeldus võimaldab leida elektrilise kaksikkihi diferentsiaalmahtuvuse kõverad suvalise koostisega lahuses, kui on olemas C,E-kõver ühes suvalises lahuses.
Difuusse kihi jaoks eeldatakse, et kehtib Gouy teooria, seega
kõik muud on konstandid va q ja c (eksperimentaalselt teame elektrolüüdi konts-i ja mõõdame diferentsiaalmahtuvuse, mille kaudu saab summaarse q ka leida)
ning asendades, saame
kus konstandid vastavad vesilahusele 25°C juures ja [C2 ]=Fm-2, [c] = mool dm-3 ja [q]=Cm-2.
1,1-elektrolüüdi korral võib arcsh asendada logaritmilise avaldisega vastavalt seosele:
Väikeste laengute korral (väikese z korral arcsh z ≈z) saame ψ0 lineaarse sõltuvuse laengust:
psii0 - pot langus helmh välisel tasandil, mida suurem see on, seda suurem ka elektroodi pinnalaeng q e tegu võrdelise sõltuvusega
Suurte laengute korral võib võrrandit lihtsustada: sõltuvalt summaarsest elektroodi pinnalaengust
Teoreetiliste kõverate arvutamine ja Grahame'i mudeli kontroll toimub järgmiselt:
Summaarne mahtuvus on ära määratud väiksema osamahtuvusega, see on null- laengu alas määrab summaarse mahtuvuse difuusse kihi mahtuvus, kui cel < 0.05 M. Kui |q|> 2.0μCcm-2, siis juba määrab tiheda kihi mahtuvus.
7. Elektrilise kaksikkihi uurimise meetodid (adsorptsiooniline- ja elektrokapillaarkõverate meetod)
Adsorptsiooniline meetod
Järgmisel joonisel on kujutatud Na+ ja SO4 2- pindliia sõltuvus elektroodi potentsiaalist. saab arvutada nii na kui so4(2-) ioonide gibbsi pindliia Na-ioonid määravad ära null-laengu potsentsiaali (?)
pos pinnalaengud
neg pinnalaengud
nii võib kirjeldada ka teisi erinevaid süsteeme, mitteainult na vesilahust; aga see ads-meetod jäi oma ajale nn jalgu, tänapäeval kasutatakse täpsemaid ja enamlevinumaid meetodeid el.kaksikkihi mõõtmiseks.
Kasutades elektroneutraalsuse põhitingimust (ratsionaalne e suhteline potentsiaal)
saame leida elektroodi laengu q, Eq=0 ja suhtelise potentsiaali ϕo = E – Eq=0.
Elektrokapillaarkõverate meetod (ka ajalooline meetod; jaguneb kaheks erinevaks meetodiks)
Statsionaarse tilga meetod (Hg loigu meetod)
Põhineb tasapinnal asuva vedela metalli tilga kuju uurimisel.
Pindpinevusjõudude mõjul püüab Hg-tilk võtta kera kuju, kuna võrdse ruumalaga kehadest on kera minimaalse pindalaga. Teiselt poolt püüab raskusjõud tilka laiali venitada üle kogu tasapinna. Kahe vastastikku mõjuva jõu tulemusena omandab Hg- tilk ellipsoidaalse kuju. Ellipsi pooltelgede suhtest on arvutatav σ (pindpinevus). Antud meetod annab küll absoluutseid σ-väärtusi, kuid on väga töömahukas ja ebatäpne.
Gouy kapillaarse elektromeetri meetod
siin asub vedel metall, nt elavhõbe; klaasbürett lõppeb otsast koonusega, koonuse ots on sukeldatud uuritavasse lahusesse; kapillaari otsa võimalik mikroskoobiga uurida; pindpinevusjõud uuritava lahuse ja kapillaari otsa vahel mõjub pindpin.jõud, teisalt raskusjõud, nende vahel valitseb mingi tasakaaluline jõudude vahekord, mis lõpuks püstitub; saame anda potentsiaali peale, siis kindlasti meniski asukoht muutub; elavhõbeda samba kõrgus h on võrdeline pindpinevusjõuga, kontsant k on iga süsteemi jaoks eraldi määratud
Vedel Hg asub gradueeritud klaasbüretis, mis alt lõpeb koonilise kapillaariga. Kapillaari ots on asetatud uuritavasse lahusesse. Piirpind lahuse ja Hg vahel asub kapillaari sees ja tema asukohta on võimalik jälgida spetsiaalse mikroskoobi abil. Pindpinevusjõud püüab meniski asukoha viia üles kapillaari laiemasse ossa, kuid raskusjõud viia alla tagasi. Nende kahe jõu vahekord määrabki ära tasakaalu. Kui nüüd muuta kas ϕvõi koostist, siis muutub meniski asukoht. Kui aga ühendatud anumate ja lisareservuaari abil hoida meniski asukoht konstantne, siis Hg samba kõrgus h on võrdeline σ-ga.
kusjuures k määratakse eraldi iga süsteemi korral standardses elektrolüüdi lahuses (NaHSO4), mille jaoks σ absoluutväärtused on määratud loigumeetodil.
Nagu eelpool näidatud, on vastavalt Helmholtzi teooriale elektronkapillaarkõver (tagurpidi pööratud parabool, maksimum=nulllaengupotentsiaal) ümberpööratud parabooli kujuline. Kvalitatiivselt võib sellise kujuga kõverat kirjeldada ka sellega, et samanimeliste ioonide tõukumine on seda suurem, mida suurem on pinnalaeng (q). Suurem tõukumine aga tähendab tööd mida on vaja teha elektroodi pinna suurendamiseks, seega ka σ väheneb (seetõttu on pööratud parabool).
Elektronkapillaarkõvera võrrandi lihtsustamisel saame Lippmanni võrrandi
Võrrandi saab teisendada kujule
Seega elektronkapillaarkõvera tõus annab meile pinnalaengu. Kõvera maksimumpunktis ∂σ/∂E=0 ja q= 0. Seega elektronkapillaarkõvera maksimumile vastab null-laengupotentsiaal.
Teiselt poolt Lippmanni võrrandi ja elektroneutraalsuse tingimustes binaarse elektrolüüdi korral saame:
Peale teisendusi saame leida anioonide ja katioonide pindliiad ehk Gibbsi adsorptsiooni. Kui aga neutraalse elektrolüüdi foonil (pindinaktiine elektrolüüdi lahus) varieerida orgaanilise ühendi aktiivsust, siis:
a - nat.log org ünedi aktiivsusest, saame leida org ühendi gibbsi pindliia väärtuse, kuid ka muid erinevaid suurusi
Seega elektrokapillaaria meetod võimaldab leida q, Eq=0 , Γi ja Γorg.
Elektrokapillaarkõvera kuju sõltub pindinaktiivse elektrolüüdi kontsentratsioonist ja tüübist:
siin toodud elektrokapillaarkõverad kolme kuju sõltub pindinaktiivse aine kontsentratsioonist (mida kontsentreeritum, seda teravam kõver) ja ka tüübist null-laengu pot ei sõltu kontsentratsioonist, vaid on konst
mc MNaJ+ (1-m)c MNaF (lähtudes sellest võrrandist- igasuguste kontsentratsioonide korral on tegu konst ioonse jõuga, kus tuleb sobivas vahekorras pindinaktiivne ja pindaktiivne aine)
m - pindaktiivse aine konts (nt NaI), c- pindinaktiivse komponendi e naf konts, võrrandist leiame aniooni pindkonts väärtusi
Ai – aniooni pindkontsentratsioon
Elektrokapillaarkõverad orgaanilist ühendit sisaldavas lahuses:
1 – 0.5M Na2 SO4
2 –0.1M normaalbutanooli lisand
3 – 0.2M normaalbutanooli lisand
mida rohkem orgaanikat seda rohkem paremale kõvera max nihkub; kas orgaaniline molekul adsorbeerub pos või neg poolega? null-laengu nihe positiivne e org molekul adsorbeerus elektroodi pinnale rohkem positiivselt polariseeritud osaga.
0,1 ja 0,2 M lahuse kohta: org üh. lisandiga elektrokapillaarkõverad - kui lisame org ühendeid, siis pindpinevus alaneb ja see alanemine seda suurem, mida rohkem on org ühendit
Pindpinevuse alanemine on tingitud sellest, pindliig Hg elektroodil on positiivne. Suurte negatiivsete ja positiivsete potentsiaalide (need pot, kus elektrokapillaarkõver hakkab lõikuma potentsiaaliteljega) juures toimub org. aine desorptsioon, kuna kondensaator tõmbab elektrilisse kaksikkihti selle dielektriku, mille ε on suurem
Antud juhul toimub Eq=0 nihe positiivses suunas, mida seletatakse sellega, et orgaanilise aine molekul on pinnal positiivse otsaga. Eq=0 võib nihkuda ka negatiivses suunas.
8. Elektrilise kaksikkihi uurimise meetodid (impedantsi- ehk vahelduvvoolusilla meetod)
Elektriline kaksikkiht (EKK) on vaadeldav tasaparalleelse kondensaatorina. Nn. ideaalselt polariseeritavate elektroodidekorral (elektroodid, millel ei toimu elektrokeemilised reaktsioonid, kogu väljastpoolt antav laeng kulutatakse ainult elektroodi potentsiaali muutmiseks, elektrilise kaksikkihi laadimiseks) on elektrilise kaksikkihi mahtuvust võimalik eksperimentaalselt määrata.
Kui elektrood ei ole ideaalselt polariseeritav, siis osa laengust (ja voolust ja ka mahtuvusest) kulub elektrokeemilisele reaktsioonile.
kaks komponenti, kuna süsteemid pole kunagi ideaalsed; faraday komponent tingitud kõrvalekalletest, teie osa on ideaalne mahtuvuslik komponent mahtuvus on määratud faraday ja tõelise mahtuvusliku elektrilise kaksikkihi komponendiga.
EKK mahtuvuse mõõtmine seisneb selles, et elektroodile antakse väike laeng Δq, mis kutsub esile potentsiaalimuutuse ΔE.
Δq/ΔE ≈dq/dE = C
Suurust Δq/ΔE nim. polarisatsiooniliseks mahtuvuseks.
Mahtuvust võib mõõta mitmeti, kuid kõige täpsemaks meetodiks on impedantsi- ehk vahelduvvoolusilla meetod.
Tähistame elektrokeemilises reaktsioonis osaleva i-nda osakese pindkontsentratsiooni Ai.
Süsteemi läbiv vool sõltub pindkontsentratsioonist IF = ƒ(Ai; ϕ), ⇒Ai =ƒ1 (IF; ϕ). Elektrokeemilise reaktsiooni komponent e Faraday komponent, funtksioon koosneb kahest osast.
Seega, kui CEKK ei ole ainult funktsioon ϕ-st vaid ka Ai-st (näiteks spetsiifilise adsorptsiooni korral), siis
Kuna CF ja CEKK on omavahel seotud, siis selline mahtuvuse lahutamine mahtuvuslikuks ja Faraday komponendiks on väga tinglik.
Sageli kasutatakse nende kahe komponendi eraldamiseks C sõltuvust vahelduvvoolu sagedusest ν. Kuna kõrgetel sagedustel ei jõua elektrokeemiliselt aktiivne aine elektroodi pinnale difundeeruda (ν≥1000…10000 Hz), siis jääb järele ainult CEKK. Komponentide omavahelise sõltuvuse tõttu on selline lähend õige muidugi ainult esimeses lähenduses.
Elektrokeemiline süsteem koosneb kolmest mahtuvusest: Cx – uuritava elektroodi EKK mahtuvus; Cabiel – abielektroodi EKK mahtuvus; Ck-a – katood-anood-süsteemi mahtuvus (Rx – lahuse ehk elektrolüüdi takistus, mõnikord tähistatakse Rel või Rs ).
Kuna uuritava ja võrdluselektroodi mahtuvused on järjestikku, siis nende summaarne mahtuvus:
Cabiel ellimineeritakse sellega, et tööelektroodi polariseerimiseks kasutatakse tavaliselt suurepinnalist Pt-elektroodi (Pt-võrk) ja seega Cabiel >>Cx ja (Cabiel )-1<< (Cx )-1 ja abielektroodi mahtuvuse võib jätta arvestamata. Mõningatel juhtudel võib tööelektroodina kasutada suurepinnalist süsinikelektroodi.
katoodi ja anoodi vaheline kaugus on oluliselt suurem kui ekk paksus ja seega võime süsteemi lihtsustada ja võtta ära C (katood-anood), mistõttu jääb järele ainult Cx ja Rx ja neid kahte komponenti on meil vaja teada
Kogu süsteemi mahtuvus:
Plaatkondensaatori mahtuvus C = εε0 /d. Kuna anoodi ja katoodi vaheline kaugus on palju suurem elektrilise kaksikkihi paksusest, siis on Ck-a << Cx , ⇒võime süsteemi iseloomustada lihtsustatud skeemiga
Sellise ahela jaoks võib kirjutada seose
potentsuaal U on määratud IR'ga ja viimase osaga, mis arvestab süsteemi mahtuvust; need kaks võrrandit võiksid olla kõikide ekk mahtuvuste määramise alusteks; nendest valemitest saame Rx ja Cx'i abil kõige täpsemad tulemused saame vahelduvvoolu silla abil e impedantsi abil
Eelmised kaks võrrandit on kõigi EKK mahtuvuse määramise meetodite aluseks. Eksperimendi printsiip seisneb selles, et tekitatakse süsteemis potentsiaalilangus ning jälgitakse voolu muutust ajas või programmeeritakse voolu muutus ja jälgitakse potentsiaali sõltuvust ajas. Seejärel leitakse valemite abil R ja C.
kui anda signaaligeneraatorist otstele signaal ja veel lisada ostsillograaf, siis saab varieerides Cm ja Rm väärtusi, saab viia silla tasakaalu nii, et neil on võimalik määrata Rx ja Cx (kui tasakaal, siis on kriips, muidu sinusiodaalne)
silla ahela otstele anname muutuva amplituudiga vahelduvvoolu, mille voolutugevus teada(sinusoidaalne); näeme, et voolu ja pinge vahel on faasinihe (vt järgmine slaid)
Ahela otsetele rakendatakse muutuva amplituudiga vahelduvvool (voolutugevusega I0), mille nurksagedus ω=2πν ja faasinihe on α.
Takisti Rx = Z’(ω)
Kondensaator 1/jCxω= Z”(ω)
- faasinihe, võib olla nii pos kui ka neg suurus, võib olla -90st kuni +90ni; kui faasinihe on 0 (Rx teljel), siis on tegu puhta takistusliku komponendiga, kui faasinihe on -90 (Z"), siis on puhas mahtuvuslik komponent, kui 0 ja -90 vahel, siis on tegu segakineetikaga; induktorite puhul faasinihe +90; reaalsetes elektrokeemilistest süsteemides, seal ilmselt mingit induktiivsust ei ole, kui meil pole väga spetsiif süsteem
kui ahela otstele rakendame voolu, siis graafik sinusoidaalne ja sellele vastavalt võib kirjutada pinge U jaoks alltoodud avaldise; näeme, et elektrokeemiline ahel avaldab pot muutusele teatud takistus ja see summaarne suurus on jagatav kaheks osaks, summaarselt on Z komplekstakistus
kompleksimpedantsi Z kaudu saame alati leida nii takistusliku kui mahtuvusliku komponenti (Pythagoras), lisaks ka faasinikhke
Sellele vastavalt
Võrrandist ilmneb, et elektrokeemiline ahel avaldab potentsiaalimuutusele teatud takistust. Sellise süsteemi summaarne takistus on avaldatav kui kompleksmuutus ja funktsioon Z on nn. elektrokeemiline impedants:
kus R on aktiivtakistus ja j/Cω on reaktiivtakistus ning j = sqrt(−1)
Ahela otsetele rakendatakse muutuva amplituudiga vahelduvvool (voolutugevusega I0), mille nurksagedus ω=2πν ja faasinihe on α.
Silla tasakaaluolekus:
⇒Rx = Rm ja Cx = Cm ja vahelduvvoolusilla abil on võimalik mõõta EKK tõelisi mahtuvusi.
ekk vaadeldav kui tasaparalleelne kondekas; ekk omadused sõltuvad aga väga oluliselt elektroodi pinnalaengust, sest ekk ehitus pinnalaengu muutudes muutub, lisaks muutuvad mõõtmed, diel omadused, lahusti võib kemosorbeeruda, anioonid-katioonid võivad ...
olemdas integraal- ja diferentsiaalmahtuvused
Eelnevalt vaatlesime, et esimeses väga jämedas lähenduses on EKK vaadeldav tasaparalleelse kondensaatorina, kuid erinevalt tavalisest elektrilisest kondensaatorist sõltuvad EKK dielektrilised omadused pinnalaengust, kuna EKK ehitus muutub (lahusti kemosorptsioon, anioonide ja katioonide erinev hüdratatsioon jm.) ning seega muutuvad ka EKK mõõtmed ning dielektrilised omadused. Seetõttu tuleb eristada diferentsiaalset
potentsiaal on alati teada, mõõdame mahtuvuse -> saame pinnalaengu ja pindpinevuse
ning integraalset mahtuvust
suhteline ehk ratsionaalpotentsiaal - pot miinus null-laengu pit
C ja K langevad kokku, kui E=Eq=0 või kui K ei sõltu E-st.
Vahelduvvoolusilla abil mõõdetakse elektroodi pinnalaengu muutuse Δq sõltuvust ΔE-st. Selleks, et mahtuvuse võiks mingi keskmise potentsiaali jaoks konstantseks lugeda, võetakse ΔE võimalikult väike (1…5 mV). Seega mõõdetakse selle meetodiga diferentsiaalmahtuvust. EKK integraalmahtuvust võib arvutada võrrandi
seega impedantsi sild mõõdab meil diferentsiaalmahtuvuse (see huvipakkuvam, kuigi saab ka arvutada integraalmahtuvuse)
Vaheetapina saadakse q,E-sõltuvused, mis on C,E-kõvera alla jääv pindala:
Diferentsiaalmahtuvuse suuremad väärtused q>0 korral on tingitud sellest, et anioonide solvatatsioonienergia on väiksem ja elektriväljas toimub aniooni desolvatatsioon ja EKK efektiivne paksus väheneb. Eq=0 lähedases alas aga E väheneb ning soojusliikumine viib EKK mõõtmete kasvule, moodustub difuusne kiht.
9. Poorsed materjalid ja nende karakteriseerimine. Brunauer-Emmett-Telleri, XRD, Raman spektroskoopia, SEM ja TEM meetodid
BET
SEM
SEM tööpõhimõte – põhineb objekti pinna skaneerimisel kõrge energiaga fokuseeritud elektronkimbuga (/sondiga). Elektronide interaktsioonil prooviga saadakse infot tema pinna topograafia, koostise ja teiste omaduste (nt elektrijuhtivuse, lokaalsete väljade jm.) kohta. Sõltuvalt mikroskoobist on võimalik detekteerida erinevaid singaale. Tüüpilised signaalid, mida detekteeritakse on sekundaarsed elektronid, hajunud elektronid, karakteristlik x-ray, elektron-magnetkiirgus (katoodluminestsents), proovi vool, läbivad elektronid õhukeste proovide korral
Elektronkahur - eesmärgiks tekitada stabiilset elektronkiirt reguleeritava energiaga. SEMis kasutatav pingete vahemik on 0,1-40 kV. W hõõgniiti kuumutatakse u 2500 kraadini, sest seal on e- -de emissioon stabiilne. Filament on ümbritsetud silindrilise kattega (Wehnelt), millel on negatiivne potentsiaal hõõgniidi suhtes. Katte avast väljub filamendilt väljunud e- -de kiir, mis hajub teatud nurga all. Need e- -d kiirendatakse anoodi (ja objekti) suunas viimaste positiivsete potentsiaali tõttu. Filamendi ja anoodi vahelist kiirendavat pinget saab muuta vahemikus 0,1-30 kV
Kondensorläätsi kasutatakse elektronkiire koondamiseks. Need on spetsiaalse mähised (elektromagnetilised läätsed) elektronkiire kanali ümber (topeltläätsesüsteem tavaliselt). P –poolusking, C – mähised (coils). Läätse läbiva voolu tugevuse muutmisega muudetakse magnetvälja tugevust kiirekanalis ja sellega muudetakse elektronkiire hajumisnurka, tehes kiire kitsamaks või laiemaks ning koos sellega kas suurendakase või vähendatakse voolu.
Kui primaarelektronide kiir interakteerub prooviga:
XRD
Braggi võrrandist: mõõtes ära θ ja teades lainepikkust, saame kindlaks teha d ja seeläbi identifitseerida kristallsturktuuri. Kindlad aatomid mõjutavad difrageerunud kiire faasi ja mitte sarnased aatomid kindlates positsioonides võivad põhjustada kindlate difraktsioonipiikide puudumist. On olemas suur andmebaas erinevate difraktsioonimustritega, mis lubab enamikku ühendeid identifitseerida vastavalt difraktsiooni asukohtadele ja intensiivsustele
Raman
Raman hajumine
Raman hajumise olemus
Raman ergastamine
Raman spekter
Raman spektri x-telg
Raman spektrijoone tekketingimus
TEM
Elektronide genereerimine toimub elektronkahuris, elektronide kiirendamine anoodi abil, elektronkiirega manipuleerimine kondensorsüsteemis. Objektil kogu uuritava ala valgustamine elektronidega. Prooviobjekti saab liigutada, et valida õige koht analüüsiks. Suurendamine toimub mitmete läätsede abi ning suurendatud kujutis kuvatakse fluorestsentseksraanil. Kergete elementide jaoks ei saa kasutada 400 keV, pigem 80-200 keV.
TEM tööpõhimõte
Elektronide allikas asub mikroskoobi ülaosas. Allikast väljunud elektrone kiirendatakse pinge abil. Pinge valitakse vastavalt uuritava objekti materjalile, selle paksusele ja millist informatsiooni soovitakse saada. Kõrge energiaga (kuni 3MeV) mikroskoobid on viimasel ajal haruldasemaks jäänud, kuna madala energiaga mikroskoopide lahutusvõime on märgatavalt paranenud. See on tingitud parematest läätsesüsteemidest ja kvaliteetsemast proovi ettevalmistamisest. Lisaks sellele on leiutatud emissiooni kahurid, mis võimaldavad tekitada elektronkiirt, mille läbimõõt on 1 nm suurusjärgus. Elektronkahuri all on kondensorsüsteem, mis koosneb vähemalt kahest kondensorläätsest. Selle abil on võimalik manipuleerida elektronkiirega, muutes näiteks selle läbimõõtu, mis interakteerub prooviga.
Kahe kondensorläätsega sõsteemi korral kiire läbimõõt s1 muudetakse kondensorläätse C1 abil suuruseks s2. Teine kondensorlääts on kasutusel kiire fokuseerimiseks. Ta võib ka muuta kiirt suuruseks s3. (i), (ii), (iii) näitavad seejuures alafokuseeritud, fokuseeritud ja ülefokuseeritud kiiri. Koondumisnurka α saab muuta kondenserapertuuri abil.
Proovikamber asub kondensorsüsteemi all. See on mikroskoobi kõige olulisem osa, kuna väga väikest prooviobjekti tuleb hoida väga täpselt õiges kohas. Seda teostatakse spetsiaalse hoidja abil. Samuti peab olema võimalik seda liigutada mitmeid millimeetreid ja kallutada suurte nurkade all. Kui on vajadus analüüsi järele, siis peab olema lubatud ka röntgenkiirguse pääsemine prooviobjektilt detektorisse. Mõnel juhul on vajalik ka objekti hoidmine väga madalatel või siis teinekord väga kõrgetel (kuni 1000 oC). Ka selle jaoks on olemas spetsiaalsed hoidjad. Objektihoidjal objekti vahetamine on lihtne ja kiire, kuna proovi fikseeritakse ühe klambriga ja hoidja saab seadmesse paigaldada läbi lüüsisüsteemi, mis vajab vaid paar minutit pumpamise aega. Reeglina on objekti maksimaalne diameeter 3 mm.
Loeng: Nanopoorse süsiniku saamine (lähteained, meetodid, kloreerimismeetod) ja selle pinna modifitseerimise võimalustest. De Levie mudel
Nanopoorse süsiniku saamise meetodid:
Orgaaniliste ühendite lagunemisel
Erinevate karbiidide selektiivsel söövitamisel (mitu eri meetodit selleks)
CDC eelised:
C sünteesiks võib kasutada erinevaid karbiide:
Kui nt lähteaine on Cr2C3, siis kroomkloriidid on tahked ained ega taha ka vesiniku töötlemisel produktist eemalduda - esineb probleeme puhta süsiniku saamisel.
A. Halogeenimismeetod (eesmärk võtta C-metall võrgustikust metall välja)
B. Hüdrotermiline karbiidide söövitamine:
C. Karbiidide termiline lagundamine:
Nanopoorse süsiniku pinna modifitseerimise võimalustest
1. Vedelas faasi oksüdeerimine (näiteks hapetega, nt HNO3 )
Suurendab eripinda ja poorsust, vähendab tihedust, suurendab pinnal funktsionaalsete rühmade kontsentratsiooni
2. Gaasifaasiline oksüdeerimine (O2, H2O)
Suurendab eripinda ja poorsust, vähendab tihedust, suurendab pinnal funktsionaalsete rühmade kontsentratsiooni
3. Plasmatöötlus (atomaarne hapnik)
Suurendab eripinda ja poorsust, vähendab tihedust, parandab märguvust, suurendab pinnal funktsionaalsete rühmade kontsentratsiooni, vähendab elektrilist takistust, suurendab hapniku redutseerimise elektrokatalüütilist aktiivsust
4. Kuumutamine inertses atmosfääris (N2, Ar jne.)
Vähendab eripinda ja poorsust, suurendab tihedust, enam grafiidilaadsemad struktuurid, vähendab pinnal funktsionaalsete rühmade kontsentratsiooni
10. Elektrokeemilised meetodid (tsükliline voltamperomeetria, konstantse voolu meetod, elektrokeemiline impedantsspektroskoopia) superkondensaatorite karakteriseerimiseks. Kompleksmahtuvus ja kompleksvõimsus. Energia - võimsustiheduse (Ragone) graafikud.
Tsükliline voltammeetria
tekib ioonide puudujääk, süsteem ei suuda nii kiirelt stabiliseeruda - järelikult pole optimaalseim materjalide valik olnud; sellep tekivad kõrvalekalded ristkülikukujust
Meetodiga võimalik teada saada:
Impedants-spektroskoopia
Takisti korral: U ja I on samas faasis, kuid I väärtus on peaaegu null
Kondensaatori korral: I on 1/4 tsüklit ees – ehk faasinurk on -90o (-1/4 täisringist)
Saadav info spektritest:
Kompleksmahtuvus ja kompleksvõimsus.
11. Elektrilise kaksikkihi kondensaatorid ehk superkondensaatorid.
Akude elektroodidel toimuvad keemilised reaktsioonid on aeglased, kuid võivad toimuda pikaajaliselt – energia hulk suur, kuid võimsus väike. Ioonide adsorptsioon/desorptsioon EKKK elektroodide pinnal on väga kiire – suur võimsus (salvestatud energia kiire vabastamine), kuid väiksem energia hulk. (Võimsus – energia kasutamise kiirus; Energia – tarvitatud või vabastatud energia hulk sõltub seadme võimsusest ning kasutamise kestusest: Energia = Võimsus x Aeg)
Aku vs SK
Superkondensaator kui sprinter – lühikese aja jooksul annab välja suure koguse salvestatud energiat; Aku kui pikamaajooksja – korraga kättesaadav energiahulk väiksem, kuid pikemaajaliselt.
Seade | 
 Aku | 
 SK | 

Elektroodi protsess | 
 Elektrokeemiline oks/red reaktsioon | 
 Füüsikaline adsorptsioon | 

Eluiga (tsükleid) | 
 100... 10 000 | 
 <1 000 000 | 

Laadimise/tühjenemise aeg | 
 Mõni minut kuni mõni tund | 
 Mõne sekundi suurusjärgus | 

Energiatihedus (Wh kg-1) | 
 Kuni 160 | 
 0,5 kuni 30 | 

Võimsustihedus (kW kg-1) | 
 1-3 | 
 Isegi üle 50 | 

Efektiivsus (%) | 
 50-90 | 
 U 95 | 

Energia ja võimsus – sõltub oluliselt elektrolüüdis kasutatavast solvendist: viskoossega väiksem energiahulk kättesaadav. Sõltub töötemperatuurist: madalal temperatuuril massiülekanne aeglane. Seda suurem, mida suurem on mahtuvus, rakupinge. Võimsus sõltub ka rakupingest ja takistusest.
Eluiga – ära määratud selle poolt, kui kondensaator töötab muutliku režiimiga, siis osaliselt võib toimuda elektrolüüdi lagunemise reaktsioon või elektrolüüdi pinnal parasiitsed reaktsioonid. Võib laguneda. Parasiitreaktsioonid tingitud rakupingest jms. Eluiga sadades tuhandetes tsüklites. Võrreldes akudega on eluiga oluliselt pikem, kuna protsess on peaaegu täielikult pöörduv ning ilma keemilise reaktsioonita.
Efektiivsus – elektriline efektiivsus. Peaaegu 100% lähedane. Põhiline languse põhjustaja sisetakistus. Mida suurem võimsusel töötab, seda suurem on takistuse mõju.
SK-s energia salvestamise mehhanism
Elektrilise kaksikkihi kondensaatorid (EKKK)
Vasakpoolne on laetud EKKK, parempoolne tühjendatud
Wikist:
Laengusalvestusest:
Ehitusest:
Pseudomahtuvuslikud kondensaatorid ehk redokssuperkondensaatorid
Hübriidsuperkondensaatorid
Asümmeetriline süsteem:
SK-de ühendamine
Elektroodimaterjalide, solventide ja soolade valik.
ELEKTROODIMATERJALID
Vajalikud omadused:
Näited:
Süsinikmaterjalid EKKKde jaoks:
Poorse struktuuri mõju SK karakteristikutele
Elektroodi materjal
Sobivus elektrolüüdiga
Kui poorid solvateeritud ioonidest suuremad, mahtuvus kasvab mõlemal poori seinalt. Kui poorid natuke väiksemad, mahtuvus väheneb, sest ainult 1 kiht ioone mahub, osa ruumi jääb kasutamata. Kui poor väiksem solvateeritud ioonist – mahtuvuse kasv tänu solvaatkatte osalisele eemaldumisele.
I – poorid solvateeritud ioonidest suuremad, mahtuvuse kasv mõlemalt poori seinalt. II – mahtuvus väheneb, sest ainult 1 kiht ioone mahub, osa ruumi jääb kasutamata. III – poori d solvateeritud ioonist väiksem – mahtuvuse kasv tänu solvaatkatte osalisele eemaldumisele.
mida väiksemaks poori muudame, siis ühel hetkel mahtuvus hüppab ülesse > pooridesse lähevad kat/anioonid ilma solvaatkatteta > mahtuvus muutub suureks, aga liikumine on üliaeglaseks muutunud e ajakonstandid muutuvad ülisuureks
vaja leida ideaalne poori laiuse ja iooni suuruse tasakaalu
SOLVENTIDE JA SOOLADE VALIK
Solvent määrab maksimaalse potentsiaalide erinevuse positiivselt ja negatiivselt laetud elektroodide vahel (U).
Kahjuks vee lagunemise termodünaamiline ülepinge (1,23 V) 2–4 korda väiksem kui mõningate orgaaniliste solventide puhul (kuni 5 V).
Vee baasil valmistatud EKKK U ≤ 0,8 V, kuid atsetonitriili (AN) või propüleenkarbonaadi (PC) baasil valmistatud EKKK U = 2,7–3,5 V, sõltudes oluliselt vee (lisandi) kontsentratsioonist EKKKs.
Olulised omadused:
Vee baasil elektrolüüdid EKKKdes
Orgaaniliste solventide baasil elektrolüüdid
Ragone’i kõveratelt on näha, et SK võimsus ja energia sõltuvad oluliselt elektrolüüdis kasutatavast solvendist: Samal võimsusel töötades on näiteks viskoosse propüleenkarbonaadiga kättesaadav palju väiksem energiahulk kui atseetonitriiliga.
Elektrolüüdi soola mõju: Näha on, et alküülahelate varieerumine oluliselt SK mahtuvuse väärtust ei mõjuta U = 2.5 V korral. (Slaidid SK II)
Ioonsed vedelikud.
Omadused, eelised-puudused
Ioonne vedelik – toatemperatuuril vedelad soolad
Näited:
Temperatuuri mõju
12. Hübriidkondensaatorid
13. Ühekordsed patareid
Leclanché element:
(–) Zn Zn2+ + 2e–
(+) 2MnO2 + 2H2O + 2e– 2MnOOH + 2OH– ΔE 0 = 1.26 V
C lisatakse MnO2 juhtivuse parandamiseks
ZnCl2 elektrolüüt – absorbeerunud (+) poorides ja pasta-separaatoris (nt. tärklis) – “kuiv rakk”
Zn käitub ka kestana ülejäänud elementidele
Eelised:
Odav
Puudused:
Lühike säilitusaeg (kiire iseeneslik tühjenemine)
Suurel voolutihedusel kiire pingelangus
Rakendused:
Taskulambid, suitsuandurid, uksekellad
50 aastat tagasi enamik patareisid
Zn-Mn leelispatarei:
Edasiareng Leclanché elemendist:
Konts. KOH (~30%)
Zn elektrood peene pulbri kujul
Raku ülesehitus vastupidine: MnO2 segu Zn ja separaatori ümber, elektrilises kontaktis nikeldatud teras-kestaga
Eelised:
Kõrgem efektiivne mahtuvus
Madalam töötemp.
Pikem eluiga >4 aasta 20°C (‘fit and forget’ applications)
Väiksem lekkimisoht vs. Leclanché
Puudused:
Kallim
Rakendused:
Mänguasjad, pardlid, kaamera välk, kellade patareid, jne.
Olemas ka laetavate akudena
Liitium-patareid
(–) Li – e– Li+
(+) Mitmed erinevad (MnO2, CFx, MoO3, V2O5 jne.)
Elektrolüüt: LiPF6 või LiBF4 lahus orgaanilises solvendis (propüleenkarbonaat, dimetoksüetaan)
Li orgaanilises solvendis stabiilne tänu korrosiooniproduktidest tekkivale kihile
tahke kaitsekiht, mis takistab edasist solvendi pindreaktsiooni
Eelised:
Suur rakupinge ~3.0 V
Kõrge energiatihedus
Aeglane iseeneslik tühjenemine
Lai töötemperatuuri vahemik
Väga kerge
Rakendused:
Back-up mälu, südamestimulaatorite, kellade, kaamerate, kalkulaatorite patareid
14. Laetvad akud ja patareid (panin patareide ja akude põhimõtte + paar näidet akudest)
Energiasalvestusseadmed, milles toimub keemilise sideme energia muundamine elektrienergiaks läbi spontaansete elektrokeemiliste reaktsioonide. Akudes on elektroodideks erinevad elektrokeemiliselt aktiivsed ühendid mitmetes erinevates elektrolüüdi lahustes, mis võtavad tihti ise osa toimuvatest elektroodireaktsioonidest.
Laadimine ja tühjenemine
Aktiivmaterjalidega toimuvaid protsesse esitatakse elektrokeemiliste reaktsioonivõrranditega. Tühjenemisel ühel elektroodil oksüdeerumine, teisel redutseerumine. e – liiguvad (–) (+) elektroodile läbi välise vooluahela. NB! Elektrivoolu suund defineeritud (+) (–). Laadimine on protsesside teistpidi suunamine välise vooluallika abil.
Töövõime hävinemise protsessid:
Aktiivmaterjali tihenemine:
poorsuse vähenemine takistab kättesaadavust elektrokeemiliseks reaktsiooniks
Aktiivmaterjali paisumine ning pudenemine elektroodiplaadilt
Mitteaktiivsete faaside moodustumine:
Tekivad kõrvalreaktsioonil, lagunemisel;
Elektriliselt isoleerivad piirkonnad materjalis
Metalsete nõelte sadenemine:
Lühistumise oht
Voolukollektorite korrosioon:
Suurenenud sisetakistus
Ülelaadimisel gaaside teke elektroodidel:
Läbilöögi efekt
Olulised omadused:
Eluiga
Aku eluea definitsioon – täieulatuslike laadimise/tühjenemise tsüklite arv enne aku mahtuvuse langemist <80% algsest nimiväärtusest
Stabiilne pinge väärtus tühjenemisel
Aku töötamisel on oomiline pingelang (IR)
IR suureneb kõrgetel võimsustel ning sisetakistuse kasvades, kui elektroodireaktsiooni produktid kogunevad ning takistavad edasist reaktsiooni
Kunagi ei lasta akul nö täielikult tühjeneda – tühjenemise pinge alumine piir oleneb vastavast akust
Kõrge energiatihedus (Wh kg-1) ja võimsus (W kg-1)
Lai töötemperatuuri vahemik
Aeglane iseeneslik tühjenemine
Iseeneslik tühjenemine – voolutarbija puudumisel elektroodireaktsioonide iseeneslik toimumine
Kiirelt laetav
Ülelaadimise ja ületühjenemise vastupidavus
Usaldusväärne töötamine
Hooldusvaba
Ohutu (ka õnnetuse olukorras)
Valmistatud kättesaadavatest, odavatest ning keskkonnaohututest materjalidest
Tööea lõppedes materjalide taaskasutus/ümbertöötlus
Näiteid:
Pliiakud:
Elektrolüüt, H2SO4 võtab osa elektroodireaktsioonidest
Aku laetudolekut saab määrata elektrolüüdi tiheduse järgi.
Tühjenemisel H2SO4 H2O
250-1000 tsüklit, mõjutatud:
Temperatuurist
Töötamine >50 °C vähendab 50%
Tühjenemise ulatus
Keskmiselt tühjenemine ulatuslikumalt – lühem eluiga
Disainitud tühjenema 50–80% ulatuses
Efektiivne laadimise:tühjenemise aegade suhe 5:1
Rakendused:
Sõidukite aku
Tööstus-seadmed (tööriistad)
Stand-by/back-up süsteemid (UPS)
Leelisakudest näide: Ni-Cd
Rakendused:
Elektroonika (kalkulaatorid, kaamerad, lap-topid, taskulambid, jne)
Elektri-/hübriidsõidukid
Militaar- ja kosmoserakendused
Raudtee-tööstus
Stand-by võimsus tööstuses ja elektrienergia tootmises
Eelised:
Koormusele reageerimisaeg mõni ms, annab kohe maksimaalse võimsuse
Efektiivne nii kõrgel kui madalal temp.
Püsiv tühjenemise pinge
Hea tsükleeritavus (<3500 tsüklit)
Ükskõik millises laadimisastmes võib seisma jätta
Kiirem laadimine vs. pliiaku
Puudused:
Kallis
Keskkonnamõju – toksiline lahustuv Cd
Cd raske metall
“Mäluefekt“ – põhjustab akut säilitama väiksemat energiahulka
Kättesaadav energiahulk väheneb, kui korduvalt laadida ainult osaliselt tühjenenud akut
Aku „mäletab" väiksemat mahtuvust
Võib säilitada –20 kuni 40 ˚ C
>32 ˚ C iseeneslik tühjenemine kiirem – eelistatud <21°C
15. Li-ioon-, Li-polümeer, Li-ioon/radikaal akud
Li eelised elektroodi materjalina:
Väga kerge
Kõrge redutseerumispotentsiaal E° = -3.05V
Atraktiivne (–) elektrood
Suurem energiatihedus (Wh kg-1 ) vs. teised metallid
Puudused:
Ei saa kasutada H2O keskkonnas
Dendriitide moodustumine laadimisel
Võimalikud elektrolüüdid:
LiPF6 , LiBF4 , LiClO4 orgaanilistes solventides (karbonaadid,γ-butürolaktoon, jne.)
Polümeerelektrolüüdid
Ioonsed vedelikud
Keraamilised materjalid
Kasutatakse interkaleerumis-elektroode:
Interkalatsiooni all mõeldakse seda, et liitium ioonid saavad siseneda ja väljuda aine kihtide vahelt ilma, et aine kristallstruktuur muutuks.
Grafiiti kasutatakse anoodina seetõttu, et liitiumi interkalatsioon grafiidile võimaldab head reaktsiooni pöörduvust väga madalatel potentsiaalidel.
Aku tühjenemise ja laadumise protsessid on jägmised:
Laadimine: LiCoO2 + C6→ Li1-xCoO2 + C6Lx
Tühjenemine: Li1-xCoO2 + C6Lx → LiCoO2 + C6
Aku pannakse kokku „tühjenenud“ olekus
Li+ interkaleerumine grafiiti on kiirust limiteeriv protsess
Eelised:
~4.0 V tõttu salvestavad Li-ioon akud rohkem energiat vs. Ni-MH/Ni-Cd (1.2 V)
Samal töörežiimil pikem kestvus laadimiste vahel
Aeglasem iseeneslik tühjenemine vs. Ni-akud
Hooldusvabadus
Püsiv pinge tühjenemisel
Mingi hetk järsem langus, ei tühjendata alla 3 V
Puudused:
Kallis
Ülelaadimine või soojenemine >100 °C lagundab (+)
Vajalik kallite kaitsemehhanismide lisamine
Veega kokkupuutel (–) süttib koheselt
Madalam võimsus vs. Ni-akud, eriti madalal temp.
Li-polümeer
Dõrge dielektrilise konstandiga polümeerid suudavad lahustada Li-soolasid. Polümeer võimaldab pakkida seadme ruumalasse kokku suurepinnalise süsteemi (mitu m2) – suure summaarse voolu. Rullitud silindriks või volditud kokku. Vedeliku puudumise tõttu pole vaja rasket kaitsvat ümbrist
Valmistatakse õhuke polümeerikiht. Kaetakse (–) Li-fooliumiga, komposiit (+) elektroodiga ja voolukollektoritega.
Eelised:
Odavam tootmine vs. Li-ioon
Palju erinevaid võimalusi disainis
Mehaanilisel vigastusel väiksem süttimisoht
Kerge
Vastupidav
Esimeste seadmete piirangud:
Vajalik töötemp. 80–120 ˚C
Küllaltki väike eluiga
Kiirem mahtuvuse vähenemine vs. Li-ioon
Laadimisel samad nõuded, mis Li-ioon aku korral
Hoida kuivas kohas temperatuuril –20 kuni 30 °C
Pikemaajalisel säilitamisel 10 kuni 30 C°
Otsesest päikesevalgusest eemal
Säilitada laadimisastmel 40%
Üle tüki aja laadimisel võib võtta mitu tsüklit nominaalse mahtuvuse saavutamiseks
Rakendused (Li-ioon ja Li-polümeer):
Elektroonika seadmed – praktiliselt kõik mobiilid, laptopid, jne
Elektrisõidukid
Li-ioon/radikaal
Elektroodiks orgaaniline molekulaar-radikaal
Orgaanilisi radikaale saab stabiliseerida keemilise töötlusega tava-T pikaajaliselt eksisteerimiseks:
Radikaali tsentri steerilise stabiliseerimisega
Resonantsstruktuuridega, milles paardumata elektron osaleb
Eelised:
Radikaal-polümeeri elektritakistus väike – väga kiire laadimine (30 s)
Geeli kasutamisel väga paindlik
Rakendused:
Polümeeridel põhinevate Li-akude nišši rakendused üliõhukeste akuplaatidena (näiteks ümber randme keeratavad telefonid jne)
16. Eri tüüpi kütuseelementide võrdlus (töötemperatuur, kasutatav kütus, kasutegur jne)
Töötemperatuurid ja kasutatav kütus erinevatel KE-l:
KE tüüp | 
 Tüüpiline elektrolüüt | 
 Rakendused | 
 Eelised | 
 Puudused | 

Polümeerelektrolüüt- Membraan (PEM) | 
 Perfluorosulfoon- Hape | 
 Väikese võimsusega elektri tootmine, Kaasaskantav energia, tagavara energiaallikas, Hajutatud tootmine, Transport, eritranspordivahendid | 
 Tahke elektrolüüt vähendab korrosiooni ja probleeme käsitlemiselm, madal T, quick start-up | 
 Kallis katalüsaator, Tundlik kütuse ebapuhtuste suhtes, low temp waste heat | 

Aluseline (AFC) | 
 KOH vesilahus soaked in matrix | 
 Sõjaväetehnikas Kosmoses | 
 Katoodne reaktsioon aluselises kk-s kiirem > suur jõudlus, Odavamad komponendid | 
 Kütuses ja õhus leiduva CO2 suhtes tundlik, elektrolüüdi käsitlemine | 

Fosforhape (PAFC) | 
 Fosforhape soaked in matrix | 
 Hajutatud tootmine, Elektri ja soojuse koostootmine | 
 Kõrgem T võimaldab CHP’d, suurem tolerants kütuse ebapuhtuse osas | 
 Pt katalüsaator, Pikk stardiaeg?, Madal vool ja võimsu, | 

Sulakarbonaat (MCFC) | 
 Li/Na/K-karbonaadid soaked in matrix | 
 Electric utility, Hajutatud tootmine, Elektri ja soojuse koostootmine | 
 Kõrge efektiivsus, Fuel flexibility, Katalüsaatoreid võib varieerida, Sobib CHP’le | 
 Kõrgetemperatuuriline korrosioon ja raku komponentide lagunemine, pikk stardiaeg, madal energiatihedus | 

TOKE | 
 Ütriumoksiidiga stabiliseeritud strontsiumoksiid (Y2O3-ZrO2) | 
 Electric utility, Hajutatud tootmine, Auxiliary power Elektri ja soojus koostootmine | 
 Kõrge efektiivsus, Fuel flexibility, Katalüsaatoreid võib varieerida, Tahke elektrolüüt, Sobib CHPle ja CHHPle, hübriid/GT tsükkel | 
 Kõrgetemperatuuriline korrosioon ja raku komponentide lagunemine, kõrge temperatuur vajab pikka stardiaega | 

KEde rakendused
17. Madaltemperatuursed kütuseelemendid
Leelis KE (AFC)
Eelised/puudused:
Eelised:
Puudused:
Edukalt kasutatud kosmoserakendustes
Polümeer-elektrolüüt-membraan / prootonvahetus-membraan KE (PEMFC)
Loengus: Prootonite liikumine anoodilt katoodile; kui kasutatakse katalüsaatoreid, siis reaktsioon toimub katalüsaatori säästmiseks poorse struktuuri lähikihis; ka katoodil käib reaktsioon aktiivkihis, mis võimalikult elektrolüüdi lähedal; elektrolüüdi materjaliks on poorne membraan.
PEMFC koostisosad
Loengus: Mida paksem membraan, seda suurem sisetakistus > soovitatakse võimalikult õhukest membraani
Eelised/puudused
Eelised:
Puudused:
PEMFC kommertsialiseerimise takistused
Vastupidavus
Hind
Soojenemine ebaefektiivsuste tõttu – peamiselt aeglane O2 redutseerumine
PEMFC membraan
Rakendused:
Otsene-metanool KE (DMFC)
Loengus: samamoodi toimub prootonite juhtimine, aga anoodi suunas toimub metanooli liikumine
Materjalid on üldiselt samad, mis PEMFC-l:
Eelised: Pole vaja kütuse reformimist, hea energia ja võimsustihedus
Puudused: MeOH toksilisus, Madal efektiivsus
Rakendused mikrokütuseelementidena elektroonilistes seadmetes (nt mobiiltelefonid)
18. Tahketel oksiididel põhinevad ioonjuhid ja tahkeoksiidsed kütuseelemendid
Tahketel oksiididel põhinevad ioonjuhid
Tahkeoksiidsed kütuseelemendid
Kuna siin on materjalide poolest tegu keraamikaga, siis purunemisohu tõttu sõidukitele ei sobi.
SOFC elektrolüüt
SOFC elektroodid
Eelised/puudused
Eelised:
Puudused:
65
Veel sarnaseid dokumente
Materjalide keemia III kordamisküsimused 2/2 (sarnasus: 28)Polümeeride keemia kordamisküsimused (osa 2) (sarnasus: 22)