Polümeeride keemia kordamisküsimused (osa 2)
Lisamise aeg:
2015-08-14 11:41:02Vaatamiste arv:
16257Tagasiside:
0 0Polümeeride keemia kordamisküsimused (osa 2)
Õppeaasta 2013/14 sügissemester
Olulisemad mõisted ja küsimused, mida võiks seoses polümeeride keemiaga teada
Osa 2 (Loengumaterjalide põhjal lk 101-192)
Enamus on dielektrikud.
Polaarseid rühmi sisaldavate polümeeride dielektriline läbitavus on tunduvalt suurem kui apolaarsetel polümeeridel
Dielektrikuskadu- energia kadu materjalis, mis kulub dipoolide orienteerimiseks elektriväljas. Dielektrikuskadu võib oluliselt sõltuda temperatuurist (kui dipoolid on peaahelas), sest ahelaga seotud dipoolide pöördumine on seotud suurema ahelalõigu pöördumisega ja sõltub seega ahela painduvusest-liikuvusest. Ahel on liikuvam alles klaasistumistemp lähedal (või plastifikaatorite olemasolul).
Juhtivad polümeerid on pikkade ahelatega, milles konjugeeritud pii-sidemed, juhtivuse suurendamiseks lisatud veel dopante (elektrondonoorseid/aktseptoorseid rühmi).
Struktuur peab võimaldama elektronide liikumist piki ahelat. Elektrijuhtivuse jaoks vaja veel mõne vaba laengukandja tekitamine- seda tehakse dopantidega, mille tulemusel ahelad osaliselt oks/red ja muutuvad kas aukjuhtivateks/elektronjuhtivateks (n-tüüp)
Lisades peenepulbrilist täiteainet nagu tahm, metallipulbrid.
Polüelektrolüüdid- ahelas ionogeenseid rühmi sisaldavad polümeerid- valgud, nukleiinhapped. Polüalused- lämmastikualuselised rühmad; polühapped: karboksüülhape, sulfoonhape, fosforhapperühmad.
Samalaenguliste rühmade tõukumisest tulenev ahelate sirgenemine ja üksteisest kaugenemine.
Kopolümeerid, milles ionogeenseid rühmi on vähe (alla 15%).
Punduvad lahustumatud põikseotud polüelektrolüüdid, Jagunevad kationiidideks (sis polühapped) ja anioniidideks (sis aluselisi rühmi). Ioniitide eesmärk- ioonvahetus
Liigitatakse kationiitideks ja anioniitideks. Ioonvahetus on tasakaaluline protsess (=> olemas tasakaalukonstant). Lahjemates lahustes on eelistatud mitmelaenguliste ioonide seondumine ioniidiga, kontsentreeritumates 1laenguliste seondumine.
Nt vee pehmendamisel, kui soolade kontsentratsioonid on väikesed, asendatakse
kationiidis Na+ ioonid Ca2+ ioonidega
Ioniidi regenereerimiseks töödeldakse seda kontsentreeritud esialgset iooni sisaldava elektrolüüdi lahusega.
Ionomeeridest valmistatud/ioniite sisaldavad membraanid on selektiivsed elektrijuhid. Kationiidid lasevad tänu korduvale ioonvahetusele läbi katiooni, anioniidid anioone.
Vaba mahu suurus, mõjutab difusiooni enim: mida suurem see on , seda paremini difundeeruvad madalmol ained. Difusioonikiirus suureneb temp kasvades (vaba maht suureneb). Tihedalt paiknevad ahelad => peaaegu läbimatu barjäär seega difusioon kristalsetes polümeerides väiksem, aeglasem.
Monomeerideks tsüklilised suhkrujäägid (enamasti 6lülilised), mis seotud glükosiisidemega
Glükosiidside moodustub poolatsetaale süsiniku ja mingi aine (teine suhkrutsükkel) alkoholrühma vahel
Tärklis- glükoosijäägid on seotud 1,4a-glükosiidsidemega, isotaktiline polümeer, korduv lüli D-glükoosijääk
Tselluloos - 1,4-b-glükosiidside, sündiotaktiline polümeer
Tärklis - palju rohkem hargnenud ahelaga (amülopektiin), Tselluloos- regulaarsed, polaarsed, jäigad pikad ahelad paljude ahelatevaheliste vesiniksidemetega.
Kuna ekvatoriaalses asendis glükosiidside on stabiilsem kui aksiaalses asendis glükosiidside, siis on tselluloos hüdrolüüsi suhtes palju vastupidavam.
Looduslikud nukleiinhapped on sahhariidide ja fosforhappe polüestrid, milles D-riboosi (desoksüriboosi)jäägid on omavahel seotud üle fosforhappejääkide estersidemete abil, sahhariididega on seotud mahukad lämmastikheterotsüklilised külgrühmad.
Guanidiin-tsütidiin => 3 sidet, Tümidiin- adeniin => 2 H-sidet. Vesiniksidemed hoiavad kaksikheeliksit koos.
Valgud- looduslikud polümeerid, mis koosnevad a-aminohapete ja aminohapete jääkidest e peptiidlülidest. Rühmade mahukusest ja vesiniksideme moodust võimalusest sõltuvad valgu kõrgemad struktuurid- mahukate külgrühmadega enamasti a-heeliks, vähemmahukate- b-leht. Valk (kui polümeer)- polüamiid, mis tekkinud polükondensatsiooni tulemusel. Aminohapped on vaadeldavad kui aminoetaanhappe-glütsiini derivaadid (eri külgrühmadega). Külgrühmad väga erinevad- nii H-sidemed kui ka kov sidemed (S-S)
Jah?
Tehispolümeere saadakse looduslike polümeeride töötlemisel, olulisemad tselluloosi derivaadid. Eesmärk- töödeldavuse lihtsamaks muutmine, lahustuvuse parandamine või materjali tugevamaks, sitkemaks muutmiseks (pargitud nahk)
Monomeeriks etüleen (eteen). PE on hea keemilise vastupidavusega, kerge, hästi kuumtöödeldav ja väga heade elektriisolatsiooniomadustega
Rühmad:
Polüetüleen: enimtoodetud sünteetiline polümeer- kilekotid, mänguasjad, plastnõud, ahelpolümeeritakse radikaaliliselt, ioonselt või metallkomplekskatalüsaatorite abil. Madal klaasistumistemp. See on hea keemilise vastupidavusega, kerge, hästi kuumtöödeldav, heade elektriisolatsiooniomadustega.
Monomeeriks propüleen (propeen)
Valdav osa tööstuslikult toodetavast PPst on isotaktiline. Iso-ja sündiotaktiline PP on osaliselt kristalsed, suhteliselt tugevad ja sitked materjalid, millel kõrge sulamistemp. Ataktiline on aga amorfne, pehme.
i-PP on kõige kergem jäikadest laiatarbe plastidest, hea termiline vastupidavus, suure löögitugevusega, sitke ja suhteliselt kõva materjal, suur väsimustugevus, nõud on heade barjääriomadustega (ei lase midagi läbi). Stereoregulaarne PP on kõrgematel temp PE parema keemilise vastupidavusega.
Halvema külmakindlusega, enamasti semikristalliline, PP on parema kuumakindlusega. On fotooksüdatsiooni suhtes tundlikum, kui PE. – vajab stabiliseerimist antioksüdantide ja UV-adsorberitega
Autode kere ja salongidetailid, majapidamismasinate detailid, kile, kiud, nõud; juhtmete-kaablite isolatsioonimaterjalid, keemiatööstuses mahutite, torudena.
Odav, kõva polümeer, monomeer- stüreen. Enamus toodetavast PS on ataktiline (s-PS liiga kallis senini) s-PS on amorfne klaas- pehmeneb suht madalal temp. A-PS on värvitu klaasitoline jäik ja kõva aine, lahustub hästi aromaatsetes solventides, suht püsiv oksüdatsioonile. Hea kuumtöödeldavus, värvitavus. Põhipuudus- rabedus, tundlikkus lahustite suhtes. Hea dielektrik. Kasutatatakse kiudoptiliste valgusjuhtide valmistamiseks. Olmeplast- kodumasinate korpused, plasttopsid-nõud; vahtpolüstüreen
Vinüülkloriidi radikaalsel ahelpolümeerimisel. PVC on peamiselt amorfne (5-10% kristalseid). PVC omadused tulevad kloori polaarsusest? Mistõttu on k molekulidevahelised vastasmõjud tugevad. Dielektrilised omadused on nõrgemad. Puhtal kujul- PVC kõva, tugev, keemiliselt prakt inertne materjal. Temperatuuridel üle 140 hakkab eralduma HCl. Vee- ja kanalisatsioonitorudes, keemiaaparatuuris (kasutatav uni 50-60 kraadi). Töötlemiseks lisatakse plastifikaatoreid (sellega alandatakse temp, muidu vaikselt laguneb). Kunstnahk, põrandakattematerjal (plastifikaatorit kuni 40%)
Polütetrafluoroetüleen; valge, suure kristalsusega vinüülpolümeer. Keemiliselt äärmiselt inertne, väga laia kasutustemp vahemikuga, suhteliselt suure tihedusega, ei lahustu, halbade adhessiivsete omadustega, väga väikese hõõrdeteguriga. Omadused tulevad C-F sideme tugevusest. Kasutatakse panni kattena.
Amorfne, värvitu, mehhaaniliselt nõrk polümeer, saadakse vinüülatsetaadi radikaalilisel ahelpolümeerimisel. Hästi nakkuv, suhteliselt ilmastikukindel, kasutatakse liimide koostises. Kui osaliselt hüdrolüüsida, saab polüvinüülatsetaadi ja polüvinüülalkoholi kopolümeeri, mida kasutatakse emulgaatorina lateks(akrüül)värvides
Polümetüülmetakrülaat- amorfne, läbipaistev kõva plast, klaasistumistemp 105-120 kraadi. Metüülmetakrülaadi radikaalsel ahelpolümeriseerumisel. Lahustub paljudes org lahustites, kardab eriti kõrget/madalat pH (võib hüdrolüüsuda). Hea löögikindlus suures temp vahemikus; termiline püsivus väike, väga hea ilmastikukindlus; Kasutatakse org klaasina ja akrüüllateksites, viimistluslakkides. Org klaasid sis rabeduse vähendamiseks 5-15% plastifikaatorit (või tehtud kopolümeer) tugevust saab tõsta põiksidemetega.
Polü(etüleentereftalaat) on tuntuim polüester, sellest tehakse läbipaistvaid pudeleid, polüesterkiudu ja kilet. See on sõltuvalt margist amorfne või semikristalne, mehaaniliselt tugev, kõva ja sitke matejal, ei lahustu tavalistes org lahustites (lah fenoolides). Laguneb leelise toimel. Amorfsel kujul/kahesuunaliselt orienteerituna on hea läbipaistvusega. Neid pudeleid ei saa steriliseerida ega kasutada kuumvillimisel (see pehmeneb) => on tehtud mitmeid analooge
Nailon 6 e polükaprolaktaami (tuntud ka kui lihtsalt kapron) toodetakse kaprolaktaami hüdrolüütilisel tsükliavanemisega kulgeval astmelisel polümerisatsioonil või katalüütilisel polümerisatsioonil (parem kvaliteet). Sisaldab tavaliselt reageerimata monomeeri/ oligomeere. Regulaarne struktuur, H-sidemed ja polaarsed amiidrühmad tagavad kõrge sulamistemp (semikristalne 30-40, orienteeritud=> rohkem) Lahustub vähestes lahustites, kardab mineraalhappeid väga hea kulumiskindlus, koormustaluvus, st tingimustes sitke. Kasutatakse kiududes, tugeva kilena ja termoplastina. Kasutatakse lisanditega versiooni.
Nailon-6,6- polü(heksametüleenadipamiid)i saadakse adipiinhappe (1,6-heksaandihappe) ja heksametüleendiamiini (1,6-heksaandiamiin) polükondensatsioonil. (reaktsioon 2 etapis) Nailon 6,6 on omadustelt sarnane Nailon6ga, kuid veidi tugevam, sitkem, vananemis- ja kuumakindlam. Rakendused samad
Polübutadieen- amorfne polüalkenüleen; toodet Ziegler-Natta kat abil, saadakse peam cis-1,4-lülidest polümeer. Omadused sõltuvad saamisviisist (mis vahekorras on eri lülid). Hästi vulkaniseeritav, lahustub bensiinis, seguneb lisanditega hästi. Väga hea külmakindlus (kasut külmakindla kummina-rehvid, voolikud jne). Lisatakse rabeduse vähendamiseks muudesse polümeeridesse- HIPS, ABS
Polüisopreeni leidub taimedes- looduslik kautšuk, väga elastne
Makromolekuli ahelas olevad konjugeerimata kaksiksidemed muudavad ahela painduvaks (kuigi pöörlemine ümber kaksiksideme enda pole võimalik, on ahela painduvus hea, sest kaksiksideme naabruses on steerilised takistused väiksed), mistõttu polüalkenüleenid on sageli pehmed elastomeerid (polüalkenüleenide hulka kuulub enamik suure praktilise tähtsusega elastomeeridest). Kaksiksidemed võimaldavad samuti kergesti tekitada põiksidemeid ja ahelaid modifitseerida, kuid samas muudavad need polüalkenüleenid tundlikuks oksüdeerijate nagu õhuhapniku suhtes.)
cis-isomeerid on tavaliselt pehmemad, väike hulk trans-lülisid takistab kristallumist
Saadakse fenooli, metanaali polükondensatsioonil happe/aluse juuresolekul. Fenooli liias saadakse hargnemata ahelaga läbipaistev, habras polümeer- novolakk, Fenooltuumad seotud para-asenditest. See on termoplast. Metanaali liias tekib hargnenud ahelaga resool, mille kuumutamisel tekivad hüdroksümetüülrühmade kaudu ahelatevahelised põiksidemed- siis resiit. Resiiti ja novolakki kasutatakse peamiselt komposiitmaterjalide valmistamiseks (koos pulbriliste täiteainetega- bakeliit)
Ühed tuntuimad termoreaktoplastid (EPO), saanud nime eporühmade järgi. Alguses tehakse väiksed ahelad (kuni 25 lüli) epoksüvaik (väikesed vedelad) ja siis edasi tekitatakse ruumiline võrkstruktuurvaigu reageerimisel diamiinidega (kõvendiga), EPd on reeglina kõvad, kuid haprad, väga hea keemilise püsivuse ja lahustikindlusega, hea nakkuvusega (enne kõvenemist), hea termilise vastupidavusega, tavaliselt plastifitseeritakse (või painduvama ahelaga lähteained). Kasut liimidena, pinnakatetena, isoleermaterjalina, komposiitmaterjalides
Süsihappe polüestrid Tähtsaim esindaja pildil. See on läbipaistev, valdavalt amorfne, kõva, tugev, sitke, väga hea löögikindlusega polümeer. Hea isolaator, kuid suhteliselt tundlik kemikaalide ja UV suhtes. Kasut elektroonikas, elektrotehnikas, purunemiskindlates klaasides CD plaatide jm valmistamiseks.
Polüuretaanid e. polükarbamaadid mitmekesised. Ühine tunnus- monomeerlülide vaheliste uretaansidemete olemasolu ahelates. Uretaansidemete vahel on võimalik vesiniksidemete moodustumine => polüuretaanid sarnased polüamiididele, kuid polüuretaanid on mõnevõrra nõrgemad ja madalama Ts-ga, kuid vähem hügroskoopsed. Polüuretaane saadakse tavaliselt diisotsüanaatide ja dioolide astmelisel polüliitumisel. Kui >2 OH-rühma (nt glütserool) või isotsüanaatrühma sisaldavaid monomeere, saab võrestikpolümeere.
Polüuretaanides võib mingil määral tekkida ka karbamiidseid põiksidemeid, kui ahelates
olevad uretaanrühmade lämmastikud (-NH-CO-OR-) reageerivad isotsüanaatrühmadega (-N=C=O).
Kasutatakse termoplastidena (seadmete korpused, käepidemed, põrkerauad, kontsad); pinnakatetena, kiududena, elastomeeridena (tihendid, rattad, kunstnahk). Ulatuslikult vahtplastide valmistamiseks (madratsid, polsterdus jne)
Ahela moodustuvad vahelduvad Si ja O aatomid ja külgrühmadeks on alküül/arüülrühmad. Si-O side väga painduv ja polüsiloksaanid ongi reeglina väga painduvad. Samas on need sidemed ka tugevad ja stabiilsed ning seega on need materjalid ka kuumakindlad ja keemiliselt vastupidavad. Alküülahelad=> aine hüdrofoobne, liikuv, kuid mehaaniliselt nõrk (pole tugevaid sekundaarvalentsjõude). Need on väga hea termilise stabiilsusega, oksüdatsiooni ja vananemiskindlad, mittepõlevad, suhteliselt inertsed, head isolaatorid. Puudus- väike mehhaaniline tugevus ja gaaside läbilaskvus. Kasut kuuma/külmakindlate määrdeainetena, peamiselt aga põikseotult elastomeeridena (silikoonkummid). Laia kasutustemperatuuride vahemikuga, läbipaistvad. Voolikud, tihendid; materjalide hüdrofoobseks tegemiseks
Muundused, mis toimuvad külgrühmade ja ahelatega ning millega ei kaasne olulist polümerisatsiooniastme ega ahela struktuuri muutust. Need muutused toimuvad makromolekuli ahelas ja/või külgrühmades olevate fun rühmadega. Nii saadud polümeerid- polümeeranaloogid. Need ei kulge tavaliselt lõpuni. Polüvinüülalkoholi saadakse nii polüvinüülatsetaadist. Tselluloosi töötlemisel leelise ja süsiniksulfiidiga saadakse tsellofaan, tsellulooskiud.
Ehk vulkaniseerimine, vaikude kõvendamine on eriti oluline enamike elastomeeride, termoreaktoplastide valmistamisel. Selle käigus seotakse eelpolümeerid, oligomeerid, monomeerid või lineaarsed ahelpolümeerid 3D võrgustikuks:
Tavaliselt põiksidestatakse vedelat eelpolümeeri, selle lahust või oligomeere juba vajalikus vormis. Vormis lisatakse põiksidestajat/katalüsaatorit ja siis kuumutatakse. Teine võimalus on polümeeri sünteesimine vajalikus vormis. Toorikut hiljem sobivale kujule viia on juba palju keerulisem.
Polümeeride lagunemine- protsess, mille käigus lagunevad makromolekuli põhiahelas kovalentsed sidemed ja polümeeri molekulmass seeläbi väheneb. Lagunemine võib olla nii füüsikaline kui ka keemiline. Katkemiskoha järgi jaotatakse lagunemine juhuslikuks lagunemiseks ja depolümeerumiseks.
Juhuslik lagunemine- polümeeri molekulmass väheneb kiiresti, tekivad eri pikkustega ahelalõigud.
Depolümeerumine- ahela otsast eraldub ükshaaval monomeeri molekule ja polümerisatsiooniaste väheneb ühtlaselt ja aeglaselt.
Polüm vananemine hõlmab endas polümeeri omaduste üldist muutumist (tavaliselt halvenemist) aja jooksul. Levinumad põhjused:
Suurel osal juhtudest on peamine süüdlane oksüdatiivne lagunemine, eriti valguse kaasmõjul Teiseks oluliseks on lisandite eraldumine, mehaaniline väsimine
Väsimine: materjali omaduste halvenemine korduva deformatsiooni tulemusel või pikaajalise staatilise koormuse tingimustes, mis viib materjali purunemiseni. Kaks erinevat: põiksidemete katkemine – perioodiline koormus? Ja külmvoolamine – pikaajaline staatiline koormus.
Fotolüütiline lagunemine- polümeeride lagunemine, mis põhjustatud nähtava valguse ja lähi-UV kiirguse poolt. Kiirguse neeldumise tulemusel on võimalik ergastatud sidemete katkemine radikaalideks. Selle eeltingimuseks on kromofooride (mis neelavad vastavat lainepikkust) olemasolu materjalis. Sellisteks kromofoorideks on polümeerides enamasti C=C sidemed, C=O rühmad ja arom tuumad. Neelata võivad ka lisandid polümeermaterjalis või mingid defektid (küllastumatus). UV-absorberid hajutavad neeldunud energia soojusena või võtavad polümeeri ergastatud rühmadelt ergastuse üle.
Olulisim ja levinuim keemiline lagunemine enamuse sünteetiliste polüm korral on oksüdatiivne lagunemine. See toimib kas õhuhapniku ja aktiveeriva energia (valgus) kaastoimel või osooni toimel. Eriti tundlikud on selle suhtes küllastamatusi sisaldavad dieenpolümeerid. Fotooksüdatiivne- valgus ergastab, hapnik reageerib.
Enamikel juhtudel tekib esialgu hüdroperoksiide, mis initsieerivad ahelreaktsiooni. Hüdroperoksiidid (ROOH) moodustuvad kui esmased radikaalid reageerivad hapnikuga (biradikaal) ja see rühm haarab lähedusest liikuva? Vesiniku.
Sest töötlemise käigus toimub ulatuslikult ahelate mehhaanilist ja termilist lagunemist ning hapniku juuresolekul ka hüdroperoksiidide teke. Pärast töötlemist on polümeermaterjal üldiselt vastuvõtlikum oksüdatiivsele lagunemisele.
Kui süsteem enam välist energiat juurde ei saa, siis ei algata hüdroperoksiidid ahelreaktsiooni, aga üldjuhul küll. Labiilsed ROOH’d lagunevad radikaalideks, mis panevad aluse ahelreaktsioonile.
Oksüdatsiooniga kaasneb mitmeid radikaalseid reaktsioone, mis viivad ahelate lagunemiseni, samuti võivad makroradikaalid rekombineeruda ja moodust põiksidemeid, mis muudavad materjali hapraks.
Vähemtundlikumad on polümeerid, millel puuduvad vesinikud (Teflon) ja kristalsed polümeerid- nendes on hapniku difusioon aeglasem
Primaarsed antioksüdandid- peatavad kineetilised reaktsiooniahelad. Tavaliselt steeriliselt varjestatud aromaatsed ühendid, millel on liikuv vesinik, tekkivad radikaalid on stabiilsed, väheaktiivsed ja pole võimelised vesinikku ära võtma.
Oksüdatsiooni eest saab kaitsta:
Kiud lühenevad, materjali mehhaanilised omadused halvenevad. Töötlemise käigus toimub ulatuslikult ahelate mehhaanilist lagunemist (polümerisatsiooniaste väheneb)=> polümeeri mehhaanilised omadused muutuvad iga töötlemise käigus halvemaks.
Need on polümeerid, mis lagunevad looduses mikroorganismide elutegevuse (jm tegurite) tulemusel või loomorganismides ensüümide toimel mittetoksilisteks laguproduktideks.
Sünteetiliste biodegradeeruvate puhul on enamasti tegu hüdroksühapete homo –või heteropolüestrid, nim lihtsalt polühüdroksüalkanaadid (PHA).
Kuna makromolekulide teke madalamolekulaarsetest ühenditest on praktiliselt alati seotud korrapära vähenemisega, saab reaktsioon toimuda ainult soojusefekti arvelt. Kuna entroopifaktori tähtsus kasvab temperatuuriga, siis on polümeerumine eelistatud madalamal temp.
Sellise polümerisatsiooni käigus asendub monomeeris olev π-side δ-sidemega kahe moneeri vahel. See on ka protsessi liikumapanev jõud: reaktsiooni soojusefekt on umbes 20 kcal.
Kõik küllastumata monomeerid ei pruugi polümeeruda – protsessi takistavad mahukad asendajad kaksiksideme juures (sp2 üleminek sp3 suurendab steerilisi pingeid veelgi).
On võimalus, et kõrvalreaktsiooni aktivatsioonienergia on väiksem (propüleen) või on aktiveeritud monomeer stabiliseeritud ega reageeri edasi (inhibiitorite puhul?)
Soojusefekt
Etapid:
Ahelaülekanne - reaktsioon, mis katkestab ahela kasvu, kuid ei peata ahelreaktsiooni. Ülekanne toimub makroradikaali reageerimisel lahustiga, monomeeriga, mõne lisandiga vmt. Tavaliselt kantakse üle liikuvat vesinikku (vm liikuvat, vähe seotud rühma), mille makroradikaal endale haarab ja initsieerib uue ahela kasvu. Kui vesinik võetakse teiselt makromolekulilt, siis hakkab kasvama külgahel.
Ülekanne hoiab polümerisatsiooniastet kontrolli all (vähendab) ja tekitab hargnenud ahelaid.
Inhibiitor reageerib kasvava makroradikaaliga ja katkestab ahelreaktsiooni.
Modifikaator on ühend, mis võimaldab reaktsiooniahela ülekannet (ei peata reaktsiooni).
Mida suurem on initsiaatori kontsentratsioon, seda suurem on radikaalpolümerisatsiooni kiirus, kuid seda väiksem on keskmine polümerisatsiooniaste.
Geelefekt on polümerisatsioonikiiruse märgatav kasv, mis võib tuua kaasa:
Kopolümerisatsioonil toimub makromolekulide moodustumine monomeeride segust. Monomeerlülide vahekord tekkivad kopolümeeris pole reeglina sama, mis monomeeride vahekord polümeerimissegus.
Ideaalne kopolümerisatsioon – homo ja heteroliitumiste kiirused on võrdsed ja tekib juhuslik (statistiline) kopolümeer, mille monomeerlüliline koostis vastab polümeerimissegu koostisele. Enamikel juhtudel on kõrvalekalded, sest eri monomeerid on eri reaktsioonivõimega, seega on ka nende liitumiskiirused ahelaga erinevad.
Näitavad monomeeride koostise ja kopolümeeri koostise vahelist sõltuvust.
Aseotrooppunkt on punkt, kus monomeeride segu koostis vastab kopolümeeri koostisele. Koplümerisatsioonikõveral on see kõvera lõikumispunkt diagonaalsirgega (see vastab ideaalsele kopolümerisatsioonile).
Reaktsiooniahela initsieerivad anioonid/katioonid, monomeerid liituvad üksteise järel ahelaks. Mehhanism- ahela initsieerimine, ahela kasv, katalüsaatori eraldumine?, ahela ülekanne monomeerile, ahela terminatsioon
KATIOON: Initsiaatoriks tugevate Lewisi hapete (BF3, AlCl3) kompleksid vee/alkoholiga, mille reageerimisel monomeeriga tekib karbkatioonne reaktsioonitsenter (ioonpaarina). Karbkatioonne tsenter reageerib uue monomeeriga, ioonpaar liigub ahel otsa jne. Sõltuvalt ioonpaari dissotsiatsioonitasakaalust (tasakaal kovalentse ja täielikult dissots ioonide vahel) on ka ahela kasv, kas pidev või perioodiline kuni lõpliku ahela kasvu katkemiseni. Mida polaarsem lahusti, seda suurem on reeglina polümerisatsioonikiirus ja seega ka polümerisatsiooniaste.
Katiooninitsiaatoritega saab polümeerida peamiselt elektrondonoorsete asendajatega monomeere. (Isobutüleeni polümerisatsioon)
ANIOON: Initsiaatoriteks tihti leelismetallid, nende hüdroksiidid, mille reageerimisel monomeeriga tekib karbanioonne reaktsioonitsenter. Selle tekkeks on vaja tugevat alust, polaarset lahustit. Ahel katkemine toimub peamiselt prootoni ülekandel karbanioonsele tsentrile (see tuleb nõrgast happest). Üldjuhul on anioonpolümerisatsioon eelistatud elektronaktseptoorsete asendajatega monomeeride korral (butadieen, isopreen, stüreen)
Üldiselt on ioonpolümerisatsioonid raskemini kontrollitavad/ teostatavad kui radikaalpolümerisatsioonid. Tavaliselt viiakse neid läbi lahustes, veevabas kk ja madalal temp
Kui segule, milles on monomeer otsa saanud, lisada uuesti monomeeri ja ahelad hakkavad edasi kasvama, siis on tegu „elavate ahelatega“ polümerisatsiooniga. Ehk ahelate otsas säilisid aktiivsed ioonpaarid. (inhibiitoreid segusse ei lisatud)
Nii saadud polümeerid on suht homogeensed ja polümerisatsiooniaste võib olla väga kõrge. Praktiline tähtsus on anioonpolümerisatsioonil elavate ahelatega.
Komplekskatalüsaatori tuumaks on mõni d-element, mis tänu oma vabadele d- orbitaalidele koordineerib vinüülseid monomeere ja aktiveerib nende kaksiksidemeid-
Koordineeruval ühendil peab olema elektronpaar?
Z-N Titaankloriidi pinnal toimub reaktsioon kokatalüsaatoriga. Nii, et pärast 1 Cl-aatomi väljatõrjumist koordineerib kokatalüsaatori etüülrühm titaani vaba d-orbitaaliga. Kui seal lähedal veel 1 vaba koordinatsioonikoht => ongi katalüütiliselt aktiivne tsenter. Teise vaba kohaga võib liituda monomeeri 2ikside. Sellele järgneb sidemete ümberkorraldumine, mille käigus liitub monomeer etüülrühmaga ja tagumine ots koordineerub Ti-ga (asendab seal etüülrühma). Monomeeri asukohas vabaneb uus koordinatsioonikoht, kuhu koordineerub järgmine monomeer, mis liitub kasvava ahelaga, uuesti vabaneb koordinatsioonikoht jne
Z-N puhul on sobivate monomeeride valik piiratud süsivesinikega, ei saa kasutada monomeere, mis koordineerivad metalliga liiga tugevalt polaarsete asendajatega monomeerid) või desaktiveerivad katalüsaatorit muul moel.
EELISED:
Tsükliavanemisega polümerisatsioonireaktsioonid on ahelpolümerisatsiooni eriliigiks. Polümerisatsioonil asenduvad tsüklisisesed sidemed (nt 1 esterside) sama tüüpi sidemetega monomeeride vahel- polümerisatsioonil ei teki uut tüüpi sidemeid. Energeetiline erinevus saab tuleneda üksnes tsükli pingestatusest => soojusefektid väiksed või lausa puuduvad. Suuremate tsüklite polümeriseerumisel on määrav entroopia kasv.
Monomeerid reageerivad ja moodustavad makromolekule tänu oma fun-rühmadele. Astmelisel polümerisatsioonil reageerivad reaktsioonisegus omavahel nii monomeerid, oligomeerid kui ka polümeersed ahelad ning makromolekulid tekivad alles suhteliselt suurtel reaktsioonisügavustel.
O-X tüüpi monomeerid ja O-O/X-X tüüpi monomeerid. Polükondensatsioon on tasakaalureaktsioon ja seega saab polümerisatsioon olla pöördumatu ainult siis, kui madalamolekulaarset kaassaadust pidevalt reaktsioonikeskkonnast eraldatakse.
See on eriti tähtis kõrge polümerisatsiooniastmega polümeeride saamiseks. Sõltuvus:
(W on kaassaadus, K tasakaalukunst, P keskmine polüm aste)
Selleks, et polümerisatsiooniaste oleks maksimaalselt suur, peab eri monomeeride vahekord olema võimalikult lähedal 1:1 vahekorrale. Vastasel korral jääb vähem kättesaadavat monomeeri puudu. Polümeeriahelate otstesse jäävad sama tüüpi funktsionaalrühmad (need fun-rühmd, mis on liias) ja need ahelad enam edasi ei reageeri ega ühine pikemateks ahelateks
Astmeline polüliitumine on sarnane polükondensatsioonile, kuid selles ei eraldu polüliitumise käigus kõrvalsaadusi ja side monomeeride vahel moodustub funktsionaalrühmade sidemete ja aatomite või väikeste rühmade ümberorganiseerumise ja ümberasetuse tulemusel. Olulisemad näited on polüuretaanide ja polükarbamiidide süntees diisotsüanaatidest ja vastavalt dioolidest või diamiinidest
Kuna reaktsioonid on pöördumatud on võimalik saada väga suure polümerisatsiooniastme ja kitsa molekulmasside vahemikuga polümeere.
Osad monomeerid peavad olema tri- või enamafunktsionaalsed.
Polümerisatsiooniaste on seda suurem, mida väiksem on mitsellide hulk ehk mida väiksem on pindaktiivse aine kontsentratsioon.
Emulsioonpolümerisatsiooni korral peab initsiaator olema lahustunud vees (siis tungib mitselli (Mitselli pind laenguga). Suspensioonipolümerisatsioonil peab olema lahustunud monomeeris? Muidu ei tungi tilka.
Suurema molekulmassiga väljuvad enne.
Jah, on küll absoluutne. Küll aga võib mass 1 prootoni võrra tegelikust erineda, mis pole nii suurte molekulmssidega ühendite puhul just suur viga.
Võimaldab uurida polümeeride termilisi siirdeid ja määrata üleminekutemperatuure (klaasistumistemp, sulamistemp, kristallumistemp jne). Samuti kasutatakse seda kristalsuse määramiseks ja kristallumise uurimiseks.
Joonis 242- vIGA???